Sekretarz stanu USA Mike Pompeo stwierdził, że USA mają z Chinami większy problem niż miały ze Związkiem Radzieckim.

Portal „Dziennika Gazety Prawnej” przytoczył wypowiedzi Pompeo ze spotkania jakie odbył on w środę z premierem Czech Andrejem Babiszem. Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że „Rosja stara się zniszczyć naszą demokrację i rozbić nasz zachodni sojusz”. O to samo oskarżył także głównego obecnie rywala USA – Chińską Republikę Ludową, twierdząc, że niszczą one demokrację w Hongkongu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mówiąc o narastającej rywalizacji swojego państwa z Chinami Pompeo stwierdził – „To, co się teraz dzieje, to nie jest zimna wojna 2.0.” Ocenił przy tym, że „Wyzwanie polegające na przeciwstawieniu się zagrożeniu ze strony Komunistycznej Partii Chin (KPCh) jest pod niektórymi względami o wiele trudniejsze.”

Doceniając siłę ekonomiczną ChRL Pompeo przyznał też, że inaczej niż Związek Radziecki, Chiny są częścią światowej gospodarki kapitalistycznej.

Pompeo przebywał nad Wełtawą aż dwa dni. Poza spotkaniem z czeskim premierem, gościł on także u prezydenta Czech Milosza Zemana. Polityk ten znany jest z dużo bardziej sceptycznego stosunku wobec Waszyngtonu i jego polityki. Być może własnie dlatego po jego spotkaniu z Pompeo nie opublikowano żadnego komunikatu, a środki masowego przekazu nazwały je „kurtuazyjnym”.

Czytaj także: Trump atakuje Chiny na konferencji prasowej

wiadomosci.dziennik.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz