Prezydent Iranu Hasan Rouhani występując we wtorek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku oskarżył USA o „gospodarczy terroryzm”. – podała Al-Dżazira.

Wystąpienie irańskiego przywódcy miało miejsce już po przemówieniu Donalda Trumpa, który wzywał do izolowania Iranu. Rouhani odniósł się do tego oskarżając USA o „gospodarczy terroryzm” i próbę obalenia irańskiego rządu.

„To ironiczne, że rząd Stanów Zjednoczonych nie ukrywa nawet swojego planu obalenia tego samego rządu, który zachęca do rozmów” – mówił Rouhani.

Nie wymieniając Trumpa z nazwiska Rouhani powiedział, że niektórzy światowi przywódcy podważają światowe bezpieczeństwo poprzez swoją „lekkomyślność i lekceważenie międzynarodowych wartości i instytucji”.

„Konfrontacja z multilateralizmem nie jest oznaką siły, a raczej symbolem słabości intelektu” – mówił prezydent Iranu niewątpliwie robiąc aluzję w kierunku Donalda Trumpa. Sugerował także, że unikanie multilateralizmu wynika z „niemożności zrozumienia złożonego i wzajemnie powiązanego świata”. Dodawał, że według niego rząd USA dąży do uczynienia wszystkich instytucji międzynarodowych nieefektywnymi.

Przywódca Iranu powiedział także, że jest zadowolony, iż społeczność międzynarodowa nie poszła śladem USA i nie wycofała się z porozumienia nuklearnego JCPOA z 2015 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Trump na forum ZO ONZ ponownie skrytykował porozumienie nuklearne z Iranem, z którego jego kraj się wycofał i zaapelował do wszystkich krajów świata, by izolować irańskie władze na arenie międzynarodowej. – Okropne porozumienie w sprawie programu nuklearnego było gratką dla irańskich przywódców – powiedział, zarzucając Teheranowi m.in. o defraudację miliardów dolarów z budżetu państwa i zawładnięcie gospodarką, by eksportować wojnę. Wyraźnie sugerował też, że irańskie władze wykorzystywały fundusze z porozumienia nuklearnego, by „finansować spustoszenie i rzeź w Jemenie i Syrii”. Trump dodawał, że USA pracują z krajami Zatoki Perskiej, by utworzyć regionalny sojusz.

CZYTAJ TAKŻE: Iran i Unia Europejska obejdą amerykańskie sankcje

Kresy.pl / Al-Dżazira
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz