Biały Dom zatwierdził sprzedaż uzbrojenia dla Finlandii o wartości 323 mln dolarów. Finowie ciągle jeszcze nie przystąpili formalnie do NATO.

Informacja o decyzji administracji Joe Bidena została przesłana do Kongresu USA w poniedziałek, jak podała telewizja CNN. „Ta proponowana sprzedaż wesprze politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa zaufanego partnera, który jest ważną siłą na rzecz stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie” – napisano w oświadczeniu Białego Domu.

Prezydent USA uznał, że „pomoc Finlandii w rozwijaniu i utrzymywaniu silnych i gotowych zdolności do samoobrony ma zasadnicze znaczenie dla amerykańskiego interesu narodowego”.

„Proponowana sprzedaż poprawi zdolności Finlandii w zakresie pocisków powietrze-powietrze i powietrze-ziemia i pozytywnie wpłynie na relacje z krajami regionu nordyckiego” – skonkretyzowano rodzaje broni jakie ma otrzymać Finlandia, która według administracji Bidena – „zamierza korzystać z tych produktów i usług obronnych w swojej flocie samolotów myśliwskich. Finlandia nie będzie miała trudności z zastosowaniem tego sprzętu w swoich siłach zbrojnych”.

Finlandia, która przez cały okres „zimnej wojny” utrzymywała politykę koordynacji swojej polityki zagraniczne ze Związkiem Radzieckim. Jednak po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Finlandia już w maju złożyła wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zaakceptowany na szczeblu organizacji czeka on teraz na ratyfikację w krajach członkowskich. Główne zastrzeżenia wobec niego oraz wniosku o członkostwo ze strony Szwecji zgłasza Turcja.

cnn.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz