Po tym, jak w stanie Nowy Jork jednego dnia zmarło ponad 500 osób zarażonych koronawirusem, liczba ofiar tej epidemii zrównała się z liczbą osób zabitych w zamachach terrorystycznych na wieżowce World Trade Center – zauważył w piątek gubernator tego stanu Andrew Cuomo.

Jak podaje agencja Reutera, Cuomo poinformował, iż w ciągu ostatnich 24 godzin liczba ofiar śmiertelnych epidemii wyniosła 562. Jest to najwyższy dobowy wzrost liczby infekcji od początku epidemii. W sumie w stanie Nowy Jork zmarło do tej pory 2935 osób. Cuomo przypomniał, że liczba ofiar zamachów z 11 września 2001 roku również sięgnęła prawie 3 tys. osób, z czego większość zginęła w wieżowcach World Trade Center w Nowym Jorku.

Według burmistrza miasta Billa de Blasio Nowy Jork ma zaledwie kilka dni na przygotowanie się na najgorszy atak koronawirusa. De Blasio poprosił rząd federalny o pomoc w uzupełnieniu niedoborów personelu medycznego i respiratorów. Miasto potrzebuje tysiąca pielęgniarek, 150 lekarzy oraz 300 terapeutów spodziewając się w przyszłym tygodniu znacznego wzrostu liczby zachorowań.

De Blasio narzekał, że Nowy Jork wciąż nie otrzymał 3 tys. respiratorów obiecanych przez Donalda Trumpa. Z kolei Cuomo dziękował Trumpowi za szybką decyzję o przekształceniu centrum kongresowego na Manhattanie w prowizoryczny szpital.

Obecnie w stanie Nowy Jork jest prawie 103 tys. stwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykryto ponad 10 tys. nowych przypadków. W czwartek gubernator Cuomo przewidywał, że szczytowy punkt epidemii w Nowym Jorku przypadnie za 7-30 dni, przy czym skłaniał się tego, że stanie się to szybciej niż później.

Nowy Jork jest epicentrum epidemii koronawirusa w USA. Na miasto to przypada obecnie jedna czwarta zgonów w całych Stanach Zjednoczonych. Z kolei całe USA są obecnie państwem z największą liczbą osób zarażonych koronawirusem na świecie. Jak podano w piątek, COVID-19 zaraziło się już prawie ćwierć miliona Amerykanów.

CZYTAJ TAKŻE: Nie reanimować w karetkach – nowe instrukcje dla ratowników medycznych w Nowym Jorku

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz