Kilkuset migrantów szturmowało amerykańską granicę [+VIDEO]

Kolumna migrantów z Ameryki Środkowej dotarła w niedzielę do granicy meksykańsko-amerykańskiej i usiłowała ją nielegalnie przekroczyć. Amerykańscy funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i broni na gumowe kule.

Amerykańskie władze na kilka godzin zamknęły najbardziej uczęszczane przejście graniczne z Meksykiem w San Ysidro z powodu próby przedarcia się przez granicę około pół tysiąca migrantów. Była to część “karawany”, która od ponad miesiąca zmierzała w stronę USA z Ameryki Środkowej. – podała agencja AP.

Według agencji AP w przygranicznej meksykańskiej miejscowości Tijuana zgromadziło się już około 5 tys. migrantów mających nadzieję na dostanie się do USA. Co najmniej 500 z nich brało udział w pokojowej demonstracji w Tijuanie, po czym przerwało kordon meksykańskiej policji i ruszyło w stronę granicy. Kilkuset sforsowało pierwszy płot, po czym próbowało wspiąć się na następny. Wówczas funkcjonariusze amerykańskiej straży granicznej użyli wobec nich gazu łzawiącego i gumowych kul, powodując odwrót migrantów w stronę Meksyku.

Minister spraw wewnętrznych Meksyku Alfonso Navarette oskarżył część migrantów o próbę przekroczenia granicy w “gwałtowny sposób” i zapowiedział ich wydalenie z Meksyku.

Przypomnijmy, że pod koniec października br. amerykański resort obrony ogłosił, że w ramach operacji “Wierny Patriota” wysyła na granicę z Meksykiem tysiące wojskowych, którzy mają pomóc straży granicznej w ochronie południowej granicy USA przed migrantami z Ameryki Środkowej. W sumie liczba żołnierzy skierowanych do udziału w operacji „Wierny Patriota” ma sięgnąć 5800. Twierdzono wówczas, że wojskowi będą towarzyszyć patrolom straży granicznej, lecz mają bezpośrednio nie wchodzić w kontakt z migrantami. Ostatnio Biały Dom dał upoważnienie sekretarzowi obrony USA Jamesowi Mattisowi do zezwolenia na użycie ostrzejszych środków wobec migrantów przez żołnierzy, włącznie z użyciem “śmiercionośnej siły” w razie uzasadnionej potrzeby.

Operacja „Wierny Patriota” ma związek z kolumnami tysięcy migrantów z Ameryki Środkowej maszerujących przez Meksyk w stronę amerykańskiej granicy.

Kresy.pl / AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply