Biden zaproponował Putinowi spotkanie na szczycie USA-Rosja

Prezydent USA Joe Biden zadzwonił we wtorek do swojego rosyjskiego odpowiednika proponując mu osobiste spotkanie na neutralnym gruncie.

Jak podał w komunikacie Biały Dom, Joe Biden rozmawiał dzisiaj telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W trakcie rozmowy omówiono szereg kwestii regionalnych i globalnych, w tym „zamiar prowadzenia strategicznego dialogu na temat stabilności w zakresie kontroli zbrojeń i kwestii bezpieczeństwa, w oparciu o przedłużenie Traktatu New START”.

Biden przekazał Putinowi, że „Stany Zjednoczone będą stanowczo działać w obronie swoich interesów narodowych w odpowiedzi na działania Rosji”, wymieniając wśród tych działań „cyberataki i ingerencje w wybory”. Podkreślił „niezachwiane zaangażowanie” USA na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz wyraził zaniepokojenie koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z tym państwem. Biden wezwał Rosję do deeskalacji napięć w tym regionie.

„Prezydent Biden potwierdził swój cel, jakim jest zbudowanie stabilnych i przewidywalnych relacji z Rosją, zgodnych z interesami USA, i zaproponował spotkanie na szczycie w państwie trzecim w nadchodzących miesiącach w celu omówienia pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja” – czytamy w komunikacie Białego Domu.

Kreml potwierdził w swoim komunikacie, że Joe Biden złożył Putinowi propozycję osobistego spotkania na szczycie USA-Rosja. „Joseph Biden wyraził zainteresowanie normalizacją stanu spraw na drodze dwustronnej oraz ustanowieniem stabilnego i przewidywalnego współdziałania przy tak ostrych problemach, jak zapewnienie stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń, irański program nuklearny, sytuacja w Afganistanie i globalne zmiany klimatyczne. Obie strony wyraziły gotowość do kontynuowania dialogu.

Biden potwierdził przekazane wcześniej prezydentowi Rosji zaproszenie do wzięcia udziału w szczycie klimatycznym, który odbędzie się w drodze wideokonferencji w dniach 22-23 kwietnia.

Omawiając sytuację na wschodzie Ukrainy Putin „nakreślił podejście do rozwiązania politycznego” w oparciu o porozumienia mińskie.

Według Kremla rozmowa telefoniczna obu przywódców odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Biden: Putin zapłaci za ingerencję w wybory w USA

Kresy.pl / whitehouse.gov / kremlin.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz