Premier Australii Scott Morrison zażądał od organów ścigania USA śledztwa w sprawie ataku amerykańskiego policjanta na dziennikarkę i kamerzystę australijskiej telewizji 7NEWS.

Ekipa australijskiej telewizji relacjonowała we wtorek rozpędzanie przez amerykańską policję manifestacji pod Białym Domem. W pewnym momencie jeden z funkcjonariuszy zaatakował pięścią dziennikarkę  Amelię Brace i kamerzystę Tima Myera. Sytuacja została nagrana przez innego reportera. Brace i Myer na żywo relacjonowali protest pod Białym Domem. To jedna z manifestacji odbywająca się fali wystąpień po zamordowaniu przez policjanta jednego z czarnoskórych mieszkańców miasta Minneapolis George’a Floyda. Manifestacje pod Białym Domem trwają od poniedziałku, lecz we wtorek policjanci rozpędzili ostrymi metodami zgromadzonych by zrobić miejsca dla wychodzącego z budynku Donalda Trumpa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Atak na australijskich dziennikarzy wywołał szybką reakcję władz Australii. Premier tego państwa Scott Morrison zażądał od amerykańskich organów ścigania przeprowadzenia śledztwa. Polecił ambasadorowi Australii w Waszyngtonie podjęcie formalnych działań wobec amerykańskich władz. Pracownicy australijskiego przedstawicielstwa w USA skontaktowali się już zaatakowanymi dziennikarzami by ustalić szczegóły incydentu.

Także lider australijskiej opozycji, przewodniczący Australijskiej Partii Pracy Anthony Albanese opisał zachowanie amerykańskiego policjanta wobec jego rodaków – dziennikarzy jako „nie do zaakceptowania”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Burzliwe wystąpienia w wielu miastach USA trwają już o kilku dni. Ich zasięg zwiększa się o kolejne miasta. Jak relacjonuje „New York Times” sprawa ekipy australijskiej telewizji nie jest odosobniona. Dziennikarze relacjonujący protesty coraz częściej stają celem przemocy funkcjonariuszy. W Los Angeles policjanci przewrócili zdobywczynię nagrody Pulitzera, fotoreporterkę Barbarę Davidson. W piątek aresztowana została ekipa telewizji CNN w Minnesocie. Organizacja U.S. Press Freedom Tracker twierdzi, że doszło już do około 100 przypadków nieprawidłowego zachowania policjantów wobec dziennikarzy wykonujących swoją pracę.

7news.com.au/nytimes.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz