Sąd Trypolisu orzekł w poniedziałek karę śmierci dla 17 członków tak zwanego “Państwa Islamskiego”.

Sąd w formalnej stolicy Libii w ramach tego samego procesu skazał jeszcze dwie osoby na dożywocie, a 14 innych na niższe wyroki więzienia. Wszyscy podsądni zostali uznani za winnych czynów związanych z ich działalnością w “Państwie Islamskim”, do których zaliczono na „atak na państwo i pokój społeczny”, a także „przemocy zbrojnej” w zachodnim mieście Sabratha i okolicach, podał portal France24.

Skazani, według sądów, zabili w sumie 53 osoby, „zniszczyli budynki publiczne” i są odpowiedzialni za „zaginięcie dziesiątek osób”. Nie podano narodowości skazanych na śmierć.

Wojna domowa w Libii trwa od czasu gdy interwencja NATO, wspierając rebelię jaka rozpoczęła się w Bengazi, doprowadziła w 2011 r. do obalenia wieloletniego przywódcy tego kraju, Muammara Kaddafiego. W 2015 roku portal Wikileaks ujawnił wiadomości z poczty elektronicznej Hillary Clinton, z których wynikało, żefrancuski wywiad przekazał znaczne sumy pieniędzy libijskim rebeliantom w czasie gdy rozpoczynali oni swoje działania przeciw Muammarowi Kaddafiemu. W marcu 2018 roku były prezydent Francji, który przeprowadził zbrojną interwencję przeciw Kaddafiemu został zatrzymany i przesłuchany w sprawie nielegalnego finansowania swojej kampanii wyborczej w 2007 roku właśnie za pieniądze obalonego libijskiego przywódcy.

W latach 2014-2020 konflikt zbrojny toczył się głównie między Rządem Zgody Narodowej Libii (GNA) z Trypolisu, uznawanym oficjalnie przez ONZ i wspieranym przez Turcję, oraz Libijską Armią Narodową (LNA) wspieraną przez Izbę Reprezentantów, libijski parlament wybrany jeszcze w 2014 r., i rezydujący w Tobruku, ale także nieoficjalnie przez Francję, Rosję, Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Porozumienie o zawieszeniu broni i powołaniu władz tymczasowych kraju zostało zawarte w lutym 2021 r., jednak do tej pory nie przybliżono się do wyłonienia władz uznanych przez wszystkie plemiona i ugrupowania polityczne, a jeszcze w maju doszło do ponownych starć w Trypolisie między zwolennikami dwóch frakcji politycznych.

Po załamaniu się struktur państwowych Libii w regionie Syrty, czyli na środkowej części wybrzeża Libii, w oddaleniu od głównych ośrodków siły, swoją bazę terytorialną utworzyli w połowie 2015 r. ekstremiści, jacy podporządkowali się ISIS, w tym czasie kontrolującemu znaczne części terytoriów Iraku i Syrii. Region ten został spacyfikowany już w roku następnym, ale siatka dżihadystów nadal jest aktywna na terytorium afrykańskiego państwa.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply