Ukraińskie media podchwyciły manipulację sekcji ukraińskiej Polskiego radia, pisząc, że polski poseł obiecał zamknięcie tematu Wołynia.

W swojej wypowiedzi dla Programu Pierwszego Polskiego Radia Michał Dworczyk jednoznacznie potwierdza, że na Wołyniu doszło do ludobójstwa dokonanego przez Ukaińców.Orginalna wypowiedź posła Dworczyka brzmiała: „Stąd w tym roku determinacja Prawa i Sprawiedliwości, żeby ten temat zamknąć, zbrodnię ludobójstwa nazwać po imieniu i rozpocząć nowy etap[relacji polsko-ukraińskich – red.] już bez tego obciążenia„. Poseł dodał również: „Jesteśmy na ostatniej prostej, aby parlament przyjął jednoznaczną ocenę tych dramatycznych wydarzeń, znaczy, żeby zbrodnie popełnone na Wołyniu i województwach południowo-wschodnich II RP, nazwać ludobójstwem, oddać hołd ofiarom„.

Tymczasem jako cytat z tej rozmowy w artykule przygotowanym przez Redakcję Ukraińską Polskiego Radia pojawia się zupełnie inne sformułowania: «Польщі важливо будувати стратегічне партнерство з Україною на правовій основі. Цьогоріч Сейм Польщі має намір закрити тему Волинської трагедіїі почати новий етап взаємин між Польщею та Україною без цього тягаря». Można je przetłumaczyć jako: „Dla Polski ważne jest budowanie strategicznego partnerstwa z Ukrainą na podstawie prawnej. W tym roku Sejm RP zamierza zamknąć temat tragedii wołyńskieji rozpocząć nowy etap w stosunkach między Polską a Ukrainą już bez tego ciężaru„.

Jest to jedyny „cytat” z wywiadu w całym artykule, który wypacza sens wypowiedzi posła. Co więcej ta wypowiedź trafia dalej do ukraińskich mediów, które zmieniają ją jeszcze bardziej. Portal ualife.net pisze w oparciu o ten wywiad, że poseł Dworczyk obiecał zamknięcie tematu Wołynia w tym roku.

Autorem artykułu Redakcji Ukraińskiej jest Taras Andruchowycz, to syn Jurija Andruchowycza – ukraińskiego pisarza ze Stanisławowa.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Wcześniejsza wypowiedź posła Dworczyka, nazywające wydarzenia na Wołyniu ludobójstwem.

Stanowisko Jarosława Kaczyńskiego, który nie chce czczenia pamięci ofiar UPA

PiS negocjował treść ustawy ustanawiającej Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian z negacjonistą wołyńskim?

Jak Prawo i Sprawiedliwość oszukało i zdradziło Kresowian

kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. baciar :

  powtarzam to od dawna lobby upadlińskie robi w Polsce co chce przy biernej postawie rządzacych bandyta Tyma wszedzie wkłada swoich banderowskich szpiegów i popleczników rezunów jeśli naród sie nie obudzi bedziemy wznosić honory dla takich psów jak tfu bandera i tfu szuchewycz bo tez ich beda starac sie wybielić jako bohaterów a tak naprawde to sa mordercy i zwyrodnialcy

  • blitz
   blitz :

   Szkopuł w tym że… najpierw przebaczamy a nie prosimy o przebaczenie! … reszty tekstu komentować nie będę a jedynie podsumuję -dezawuowanie historycznych faktów i wszechogarniająca mitomania to powoli staje się propagandowa specjalność nie tylko ukraińskich oligarchów politycznych.

 2. kojoto
  kojoto :

  PiSuarki dobrze wiedzą, że zbyt wielu Polaków domaga się prawdy, dlatego inne kłamstewka przygotowują dla Rusinów, a inne dla Polaków. Powinniśmy być za to szczególnie wdzięczni działaczom kresowym, w tym temu portalowi. Walnie przyczyniacie się do odkłamywania rzeczywistości i faktycznych zmian w mentalności Polaków.