Ukraińskie media podchwyciły manipulację sekcji ukraińskiej Polskiego radia, pisząc, że polski poseł obiecał zamknięcie tematu Wołynia.

W swojej wypowiedzi dla Programu Pierwszego Polskiego Radia Michał Dworczyk jednoznacznie potwierdza, że na Wołyniu doszło do ludobójstwa dokonanego przez Ukaińców.

Orginalna wypowiedź posła Dworczyka brzmiała: „Stąd w tym roku determinacja Prawa i Sprawiedliwości, żeby ten temat zamknąć, zbrodnię ludobójstwa nazwać po imieniu i rozpocząć nowy etap[relacji polsko-ukraińskich – red.] już bez tego obciążenia„. Poseł dodał również: „Jesteśmy na ostatniej prostej, aby parlament przyjął jednoznaczną ocenę tych dramatycznych wydarzeń, znaczy, żeby zbrodnie popełnone na Wołyniu i województwach południowo-wschodnich II RP, nazwać ludobójstwem, oddać hołd ofiarom„.

Tymczasem jako cytat z tej rozmowy w artykule przygotowanym przez Redakcję Ukraińską Polskiego Radia pojawia się zupełnie inne sformułowania: «Польщі важливо будувати стратегічне партнерство з Україною на правовій основі. Цьогоріч Сейм Польщі має намір закрити тему Волинської трагедіїі почати новий етап взаємин між Польщею та Україною без цього тягаря». Można je przetłumaczyć jako: „Dla Polski ważne jest budowanie strategicznego partnerstwa z Ukrainą na podstawie prawnej. W tym roku Sejm RP zamierza zamknąć temat tragedii wołyńskieji rozpocząć nowy etap w stosunkach między Polską a Ukrainą już bez tego ciężaru„.

Jest to jedyny „cytat” z wywiadu w całym artykule, który wypacza sens wypowiedzi posła. Co więcej ta wypowiedź trafia dalej do ukraińskich mediów, które zmieniają ją jeszcze bardziej. Portal ualife.net pisze w oparciu o ten wywiad, że poseł Dworczyk obiecał zamknięcie tematu Wołynia w tym roku.

Autorem artykułu Redakcji Ukraińskiej jest Taras Andruchowycz, to syn Jurija Andruchowycza – ukraińskiego pisarza ze Stanisławowa.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Wcześniejsza wypowiedź posła Dworczyka, nazywające wydarzenia na Wołyniu ludobójstwem.

Stanowisko Jarosława Kaczyńskiego, który nie chce czczenia pamięci ofiar UPA

PiS negocjował treść ustawy ustanawiającej Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian z negacjonistą wołyńskim?

Jak Prawo i Sprawiedliwość oszukało i zdradziło Kresowian

kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  baciar :

  powtarzam to od dawna lobby upadlińskie robi w Polsce co chce przy biernej postawie rządzacych bandyta Tyma wszedzie wkłada swoich banderowskich szpiegów i popleczników rezunów jeśli naród sie nie obudzi bedziemy wznosić honory dla takich psów jak tfu bandera i tfu szuchewycz bo tez ich beda starac sie wybielić jako bohaterów a tak naprawde to sa mordercy i zwyrodnialcy

  • blitz
   blitz :

   Szkopuł w tym że… najpierw przebaczamy a nie prosimy o przebaczenie! … reszty tekstu komentować nie będę a jedynie podsumuję -dezawuowanie historycznych faktów i wszechogarniająca mitomania to powoli staje się propagandowa specjalność nie tylko ukraińskich oligarchów politycznych.

 2. kojoto
  kojoto :

  PiSuarki dobrze wiedzą, że zbyt wielu Polaków domaga się prawdy, dlatego inne kłamstewka przygotowują dla Rusinów, a inne dla Polaków. Powinniśmy być za to szczególnie wdzięczni działaczom kresowym, w tym temu portalowi. Walnie przyczyniacie się do odkłamywania rzeczywistości i faktycznych zmian w mentalności Polaków.