W czwartek w Sejmie odbyło się expose Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua. Poinformował, że jego resort będzie popierać propozycję wypowiedzenia deklaracji Rosja-NATO z 1997 roku.

W czwartkowym expose Minister Spraw Zagranicznych Zbigniewa Rau poinformował, że jego resort będzie popierać propozycję wypowiedzenia deklaracji Rosja-NATO z 1997 roku.

“W decyzjach o rozmieszczaniu wojsk ani Sojusz Północnoatlantycki, ani poszczególne państwa nie mogą się czuć ograniczone Aktem Stanowiącym NATO-Rosja z 1997 roku, ponieważ to Rosja złamała najważniejsze zobowiązania zawarte w tym dokumencie” – przekonywał Zbigniew Rau. Poinformował, że Polska będzie popierać propozycje wypowiedzenia tej deklaracji.

Zobacz też: Spór wewnątrz NATO. Trzy kraje nie chcą “mapy drogowej” dla Ukrainy

“Podejmiemy działania w celu uniemożliwienia wyboru Rosji i wysuwanych przez nią kandydatów do organów ONZ. Jednocześnie będziemy popierać kroki zmierzające do przezwyciężenia obecnego kryzysu w organizacji” – poinformował.

“Zamierzamy kontynuować działania zmierzające do dalszej izolacji Rosji na forach wielostronnych do momentu, gdy ta nie zakończy swojej agresji oraz nie zacznie przestrzegać podstawowych zasad ładu międzynarodowego, których przestrzeganie sama zadeklarowała” – dodał.

“Polski rząd trwa na stanowisku, że tak długo jak Rosja nie zakończy swojej agresji na Ukrainę, nie wycofa swoich wojsk z międzynarodowo uznawanego ukraińskiego terytorium, to znaczy także z Półwyspu Krymskiego, będzie pozostawać poza wspólnotą cywilizowanych narodów i będziemy do tego w naszej polityce dążyć, zwalczając przedwczesne propozycje odbudowywania mostów z Rosją” – słyszymy.

Zobacz też: Stoltenberg chce zwołać komisję Ukraina-NATO pomimo weta Węgier

“Agresywna polityka Federacji Rosyjskiej pozostaje największym zagrożeniem dla pokoju w Europie, w tym bezpieczeństwa Polski. Ponad rok temu, 24 lutego 2022 roku, Rosja rozpoczęła brutalną inwazję na Ukrainę, kolejny raz demonstrując dążenie do podporządkowania sobie sąsiednich narodów, którego ofiarą tak wiele razy stawała się również Polska. Mordy, grabieże, gwałty, tortury, wywózki, niszczenie infrastruktury cywilnej i pogarda dla ludzkiego życia. W naszej części świata wiemy zbyt dobrze, z czym się wiąże rosyjska agresja i jak wygląda rosyjski sposób prowadzenia wojny. W zeszłym roku Rosja kolejny raz pokazała twarz agresora, który w wojnie, a nie w pokoju, widzi realizację swoich interesów strategicznych” – powiedział Zbigniew Rau.

W ramach deklaracji Rosja-NATO z 1997 roku obie strony uznały w nim, że nie uważają się nawzajem za przeciwników. Zobowiązały się do współpracy oraz budowy trwałego i całkowitego pokoju na obszarze euroatlantyckim, powołano do życia Stałą Wspólną Radę NATO-Rosja, która miała być platformą konsultacji, współpracy i w miarę potrzeby budowy konsensu, ustanowiono misję Rosji przy NATO.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply