Podczas rozpoczęcia obrad Rady Miasta Kijowa deputowani Radykalnej Partii Ołeha Laszko wykonali nieprawidłową, kontrowersyjną wersję ukraińskiego hymnu.

Poinformował o tym sam Laszko, wrzucając na swój kanał YouTube filmik o tytule: „Laszkowcy zmusili Radę Kijowa do śpiewania prawidłowego hymnu”.

Zgodnie z uchwałą parlamentu z 2003 roku, za Hymn Ukrainy przyjęto tekst pierwszej zwrotki z refrenem nieznacznie zmienionego wiersza Pawła Czubyńskiego „Szcze ne wmerła Ukraina” (Jeszcze Ukraina nie umarła).

Tymczasem deputowani partii Laszko zaśpiewali jego drugą zwrotkę, która ze względu na kontrowersje została wykreślona z tekstu hymnu. Kontrowersje polegały na tym, że zdaniem niektórych może ona sugerować roszczenia terytorialne wobec sąsiadów Ukrainy:

Staniemy bracia do krwawego boju od Sanu do Donu,

Panować w domu ojców nie damy nikomu.

Czarne Morze się uśmiechnie, dziad Dniepr rozraduje,

W naszej Ukrainie dola się odmieni.

Natomiast zdaniem ugrupowań nacjonalistycznych, m.in. właśnie partii Laszki czy „Swobody”, należy zmienić Hymn Ukrainy, włączając do niego powyższy tekst.

Radykalna Partia Ołeha Laszko ma w Radzie Miasta Kijowa 7 deputowanych, drugą pod względem wielkości frakcję. Zgodnie z opublikowanym wczoraj sondażemgłosować na nią w najbliższych wyborach parlamentarnych chce 13 proc. Ukraińców, co także stanowi drugie miejsce, po partii Solidarność prezydenta Petra Poroszenki.

Kresy.pl

24 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. wepwawet
  wepwawet :

  Jak ładnie śpiewają. 😀 “Staniemy bracia do krwawego boju od Sanu…”, hmm ale chyba coś pomylili, zamiast “od Sanu” powinno być “od Bugu” – zgadza się? Są tacy co nigdy banderowców na Ukrainie nie widzieli (a przynajmniej tak zaręczają)… to ja się pytam czy to banderowcy czy też zwyczajni idioci którzy nie wiedzą gdzie są granice Ukrainy? Czy Polacy mają się już przygotowywać na ten krwawy bój bracia Ukraińcy? 😉 — W sumie, możliwa jest też rosyjska prowokacja, skoro na nagraniu widać twarze wielu z tych agentów to pewnie Ukraińcy bez skazy już im podziękują w ten swój “cywilizowany sposób”. ;P

  • uri
   uri :

   Niczego nie pomylili. Słabo u ciebie z geografią, skoro nie kojarzysz, że San ma i źródła na Ukrainie, i na pewnym odcinku jest rzeką graniczną. Więc Laszko zrezygnował z 19 polskich powiatów, a może nawet i Radomia (jak to niektóre ruskie krety na tym forum twierdzą). Uff, ulga 🙂 Natomiast martwi mnie zawołanie “do Donu”, jakby minimalistyczne. Przecież powinno być “do Kaukazu”, niemożliwe, żeby Laszko odpuścił ukraińską Kubań! To była by zdrada! No ale żarty żartami, odśpiewano historyczną zwrotkę, napisaną w czasach, kiedy w ogóle nie było państwowości ukraińskiej. Czas na walkę o nią przyszedł później. Bez histerii. A ty, kmiotku o nazwie “wepwawet” czy jakoś tam, wzywający do nienawiści na tle narodowościowym, wyrażający żal z powodu mało (jak dla ciebie) krwawego przebiegu akcji “Wisła”, możesz sobie piskać do woli, jak szczurek. Ale poducz się historii i geografii.

   • beskidnik
    beskidnik :

    @uri Tyle że śpiewanie o granicy na Sanie nie oznacza rezygnacji z owych powiatów, gdyż na prawym brzegu Sanu znajdują się w całości lub częściowo m.in.powiat lubaczowski,jarosławski, leski,sanocki, bieszczadzki, przemyski, leżajski oraz cała Chełmszczyzna. To tak apropos geografii panie uri.
    Nawiasem mówiąc źródła Sanu leżą wyłacznie po ukraińskim, co zresztą jest niezgodne z traktatem granicznym polsko-radzieckim z 1945 roku.
    @Wepwawet. Zobaczymy jakie będą wyniki wyborów parlamentarnym na Ukrainie. Ciekawe czy jak wygra Swoboda czy Prawy Sektor to otrzeźwi to polskich ukrainofilów? szczerze mówiąc, wątpię.

   • wepwawet
    wepwawet :

    Użytkownik Uri, brat nasz i prawdziwy Ukrainiec bez skazy, nawet najmniejszej – pouczasz więc, że: “San… pewnym odcinku jest rzeką graniczną…”, prawdę piszesz – na odcinku 50 kilometrów. Jednak to Bug uznawany jest za rzekę graniczną – będąc nią przez następne 185 kilometrów. Wiem, zwyczajem swym chcesz namieszać i odwracać kota ogonem, że chodziło banderowcom o ten mały kawałek, ale czy aby na pewno. Może stolice z kijowa przeniesiecie do jakiejś wsi, skoro Ukraińcy są takimi minimalistami. 😉 Dalej wspominasz, że “…wzywający do nienawiści na tle narodowościowym, wyrażający żal z powodu mało (jak dla ciebie) krwawego przebiegu akcji “Wisła”…” – przypomnij mi proszę, gdzie wyrażam, żal z “mało krwawego” przebiegu akcji “Wisła”. Nie wzywam do nienawiści, ale do pamięci i rozliczenia zbrodni… a to celem powstrzymania neo-banderowskich fantasmagorii.

   • wepwawet
    wepwawet :

    Użytkowniku iwanow – piszesz: “…to co nam zabrali…”, z tego co pamiętam to na pewno zabraliśmy wam stary Ukraiński gród Przemyśl i na chyba coś jeszcze… może Kraków. Zresztą nie do mnie to pytanie ale raczej do Użytkownika Uri. ;P

    • iwanow
     iwanow :

     Szanowny Panie – chciałem podkreślić, że często w pieśniach narodowych podkreśla się sentyment do odebranych ziem, nie ma co się dziwić więc Ukraińcom

     widzę, że ma Pan nawyk mówienia do rozmówców wam – nie jest Pan u siebie w Rosji i proszę się do mnie nie zawracać towarzyszu… wylazł z Pana komuch

     • wepwawet
      wepwawet :

      Widać, że prawdziwie Polski patriota z Użytkownika, skoro myśl przyłączenia Opolszczyzny do Niemiec sprawia Użytkownikowi radość. Wiem, banderowcy mają szczególny sentyment do Niemców, więc wcale się nie dziwię. 🙂

     • iwanow
      iwanow :

      w przeciwieństwie do Pana ja popieram integralność terytorialną Ukrainy podobnie jak Polski, Pan marzy o wspomaganiu ruchów separatystycznych… więc powinien Pan wspierać też Ślązaków i ziomkostwo niemieckie, hehehe znów bzdurny argument ——- chyna, że lubi Pan tylko te działania rozbiorowe, które są wspomagane przez Pana pryncypała Putina

     • wepwawet
      wepwawet :

      Skąd to Użytkownik “zna” moje marzenia? Muszę zawieść Użytkownika – nie wspomagam żadnych ruchów separatystycznych. Ani złotówką, ani czynnie. Jestem obywatelem Polski bez ukraińskich korzeni (choć przodkowie zamieszkiwali na terenach obecnie należących do Ukrainy) a nie Ukrainy, nie wiem czemu miałbym wedle Użytkownika obowiązek walczyć lub oddać choćby złotówkę na obronę owej? Mało Ukraina ma obywateli w swych granicach, mało Ukraińców w Polsce? To nie moja sprawa – separatyści są daleko, banderowcy zdecydowanie bliżej. Patrzę na to co może być bezpośrednim zagrożeniem tej mojej “malej ojczyzny” – może to i krótkowzroczne, ale nie mogę martwić się o cały świat.

     • iwanow
      iwanow :

      patrząc na Pan wypowiedzi, bo musi się Pan zaszczuty w Polsce – tylu u nas banderowców (“banderowcy zdecydowanie bliżej”) – jeśli Pana świat wygląda tak: przeciwnik Rosji – banderowiec – to się nie dziwię, że ma Pan stany lekowe przed banderowcami – zapraszam na strony związane z PiSem – dopiero się Pan przerazi…

    • wepwawet
     wepwawet :

     Szanowny Użytkowniku emilo1, nasz hymn jest świetny – szczególnie ten fragment: “Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy.” Powoływać się w hymnie narodowym na człeka który w ostateczności sromotnie przegrał i nawet nie był Polakiem… szczyt internacjonalizmu i kult porażki. 😉

  • tagore
   tagore :

   Szkoda słów na to przedstawienie teatralne ,wraz z powołaniem “technicznego” premiera
   zobaczymy jaka Ukraina wykluje się z krwi i nadziei ludzi Majdanu. Jeżeli nie zajdą jakieś wyjątkowe okoliczności będziemy mieć tuż za progiem wybraną dzięki “właściwej” kampanii w stylu ostatnich wydarzeń w parlamencie Ukrainy władzę potrzebującą wrogów dla utrzymania się u władzy.
   Sama radość i zimny prysznic dla wielu ludzi.

   tagore

   • jan53
    jan53 :

    Bez roznicy z kim będziemy graniczyć.Ruski?Ukrainiec?Swoboda już pokazuje na co ja stać,a jej “patriotyczna” postawa zyskuje coraz więcej zwolennikow.Jest możliwość zjednoczenia z Prawym Sektorem lub zawiązania jakiejś koalicji.Egzotyki w polityce się niewyklucza.I co wtedy?
    Nie wiem czemu panuje taka “podnieta”? Wpadajac z deszczu pod rynne nie widze nic atrakcyjnego w “starym-nowym” sąsiedzie.

 2. iwanow
  iwanow :

  radykalizm będzie rósł na Ukrainie – szczególnie nienawiść do Europy, która się wypina na nich… Polacy już tyle razy zostali wystawieni przez Zachód, wydaje się, że to samo czeka Ukrainę. Ciekawe, czy jeszcze ktoś w Polsce wierzy, że nasi sojusznicy będą nas bronić, gdyby wkroczyli do nas Sowieci, hehehe. Uwielbiam ich dyskusje o sankcjach…

 3. emilo1
  emilo1 :

  Polska od wieków była robiona w balona i tego nie zmieni chyba nikt – bo to nasza naiwność. Mamy takie położenie geograficzne, że nie możemy być neutralni ale pewnie gdybyśmy taki status też uzyskali to również by nas w bambucho robili. Mamy historię bogatą, swoich bohaterów i jesteśmy jednym z najbardziej dumnych krajów na świecie. Tylko po co nam te wojny jak i tak w Polsce nie mogę mieć mieszkania bo nie mam za co go utrzymać a juz nie mówiąć, że nie mam za co go kupić, bo jakiś pajac wymyślił, ze 1300 zł na rękę czyli najniższa krajowa to super kasa dla człowieka. Może dla jednego i to kawalera który mieszka u mamusi – kasa na dyskoteki i ubrania, żeby mamusi nie obciążał. Bo żebym za tą kasę wynajął sobie kawalerkę na Śląsku to muszę mieć około 600 zł + media. Zostanie więc może 500 zł – owszem nie palę i nie piję więc coś tam zjem za to. Czy życie polega na tym?

  • jan53
   jan53 :

   @emilo1: Szansa ze władze przejma młodzi,niezalezni,nieskorumpowani oraz bez politycznych obciazen.Wyksztalceni i z pasja ludzie Pana pokroju z wizja RP.Od prawie 30 lat ciagle te same geby przy korycie.Zmieniajace tylko partie i stolki.Zadufani w swej głupocie i beznadzieji ciagna ten kraj na samo dno.3mln.na emigracji.2mln.bezrobotnych a taki idiota jeden z drugim mowi ze Polska ma swój najlepszy okres w historii?Imbecylizm do kwadratu.

   • emilo1
    emilo1 :

    Proszę mi powiedzieć co to za szansa? Nie mamy szans, jesteśmy skazani przez kogo? No właśnie kogo? Czy nie jest tak, że sami skazujemy się na te przegrane, na gorsze życie? Sami godzimy się i sami wybieramy przez te 30 lat ten sam skład rządu, tych samych ludzi pod innymi banderami lecz to te same osoby. Oni kombinują fuzjami partyjnymi, zmianami nazw, tak aby kolejny 18-latek, który nie zna jeszcze zbytnio historiii czy też zachowań politycznych, nagle pomyślał – “kurde słyszałem że PO to porażka ale widzę, że jest całkiem nowa partia i tak krótko istniej “Polska Razem”, więc sobie pójdę pierwszy raz w życiu głosować na nich” – koleś nie wie, że to nic nowego a jedynie kilku osobom mniej wypłacili diet to się oderwali od partii głównej. Sarkazm? Czemu? Mam szacunek mimo wszystko do polskiego rządu, bo to rząd reprezentuje Polaków, sami go wybraliśmy wiec mamy taki ale nie umiem czasem się powstrzymać jak widzę tą nieudolność i kpiny jakie rząd polski robi sobie szczególnie z młodych ludzi. Obiecują i nie dotrzymują słów a szczególnie młodzi ludzie są podatni na obietnice i wierzą, ze dla nich robi siewszystko aby mogli godnie żyć. MY NIE ZYJEMY GODNIE, Panowie i Panie POLACY – MY ŻYJEMY BO MUSIMY ŻYĆ!

 4. piotrx
  piotrx :

  http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/hymn/hymn.html

  w oryginalnej wersji jest jeszcze 4 zwrotka:

  Poniżej kilka uwag dr Lucyny Kulińskiej na ten temat:
  /Działalność terrorystyczna i sabotażowa nacjonalistycznych organizacji ukraińskich w Polsce w latach 1922-1939, Kraków 2009; str 49/

  Rozpocznijmy od ukraińskiego hymnu Szcze ne wmerła Ukraina – znajdziemy tu zwrotkę:

  Nałewajko, Zalizniak i Taras Triasiło
  Z domowyny kłyczut nas na świateje diło

  Do jakiej to „świętej pracy” wzywają herosi, z których dwaj pierwsi zamordowali swoje matki za to, że były Polkami i rzymskimi katoliczkami? Czyż nie do rzezi Polaków? Bohaterowie zwrotki kierowali antypolskim ruchem hajdamackim w chwili słabości Rzeczypospolitej. Pod ich nożami zginęło wówczas ok. 200 tys. ludności polskiej na Ukrainie, Podolu, południowo-wschodnim Wołyniu. W samym Humaniu w 1768 r. okrutnie wymordowano prawie całą ludność (w większości polską i żydowską) liczącą 20 tys. osób. Z pochwyconych zdzierano żywcem pasy skóry, wkopywano ich w ziemię, a potem ich głowy koszono kosą, rozpruwano brzuchy, a dziećmi wypełniono 3 studnie. Przy gościńcach wznoszono szubienice, a na każdej wisiał szlachcic polski, ksiądz, Żyd i pies, a nad nimi był umieszczany napis: „Polak, Żyd i pies – jedna wiara” (Lach, Żyd i sobaka to wira odnaka). Podobne postępki opisywał wieszcz ukraiński Szewczenko w poemacie Hajdamacy. Znane są przypadki przyjmowania przez członków OUN-UPA w czasie ostatniej wojny pseudonimów: „Hajdamaka”, „Rizun”, „Hołoworiz”, „Krwawyj Wyszatil”, „Polakożer” „Żydożer”… Opisywanie i gloryfikowanie okrucieństwa w wierszach i pieśniach bojówek UPA, wznawianych nota bene do dziś, stanowiły więc nawiązanie do długiej i mrocznej tradycji.