Ukraiński pułk Azow, odwołujący się do ideologii neonazistowskiej i neobanderowskiej, chce utworzyć własną partię. Inauguracja nowego ugrupowania ma nastąpić w rocznicę powstania UPA.

Nowa partia jak na razie nie ma jeszcze nazwy. Jak twierdzi dowódca oddziału, Andrij Bilecki, będzie się ona opierać na zasadzie sieciowej. – Będziemy szukać liderów i miastach i miasteczkach, którzy będą w stanie zebrać wokół siebie aktywistów i zbudować sieć na całej Ukrainie– powiedział w Mariupol Bilecki. Twierdzi, że chce zjednoczyć świadomych, aktywnych ludzi – ochotników, przedsiębiorców wokół idei budowy nowej Ukrainy.

– Obecnie to nie jest Ukraina, za którą poświęcaliśmy życie– powiedział lider Azowa

Inauguracja partii ma nastąpić 14 października – w rocznicę powstania UPA. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Poroszenkidzień ten, jako Dzień Obrony Ojczyzny, jest świętem narodowym. 14 października w Kościołach wschodnich obchodzone jest także maryjne Święto Pokrowy.

PRZECZYTAJ: Członkowie rządowego batalionu „Azow” używają przysięgi OUN-UPA

Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow i jego zastępca Anton Gieraszczenko aktywnie wspieraliw wyborach do parlamentu kandydaturę Andrija Bileckiego, komendanta batalionu Azow i organizacji Patriota Ukrainy. Członkowie pułku Azow znazni są m.in. ze stosowania symboliki neonazistowskiej, a także symboli hitlerowskich.

Od listopada 2014 roku pułk Azow, wcześniej batalion, wchodzi w skład Gwardii Narodowej Ukrainy.

Jak informowaliśmy, członkowie „Azowa” chętnie posługują się symboliką nazistowską – w tym 36 Dywizji Grenadierów SS „Dirlewanger”, która pacyfikowała warszawską Wolę podczas Powstania Warszawskiego. Dziennikarz będący autorem reportażu dochodzi do wniosku, że „ludzie z Azowa mają dość niezdrową obsesję na punkcie niemieckiej historii. Sporo znich nosi zachodnio-niemieckie mundury, niemieckie flagi, hełmy. Mówią sobie ‚Sieg’ [skót od nazistowskiego hasła ‚Sieg heil’ – red.] zamiast ‚cześć’ „.

ZOBACZ: Dirlewangerowcy obecni również w pułku Azov [+VIDEO]

Z kolei o obecności dirlewangerowców w batalionie Ajdar donosił Tomasz Maciejczuk. Jego informacje potwierdził brytyjski „The Guardian”.

W szeregach Azowa znajduja sie również członkowie organizacji neonazistowskiej Misanthropic Division.

Unian.info / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  franciszekk :

  Rusy to nie cukierki, ale tak zwyrodniałego bandytyzmu jak UPA-owscy nie stosowali!..
  Zwyrodniali ukraińscy bandyci z UPA w okrutny sposób mordowali bezbronną ludność wiejską: kobiety, starców, dzieci a nawet niemowlęta szokując zwyrodniałym okrucieństwem nawet Niemców!..
  Nie robili tego w większych miejscowościach, bo tam stacjonowały garnizony niemieckie!
  Okrutny i nieludzki bandytyzm UPA = okrutnemu i nieludzkiemu bandytyzmowi tzw. państwa ISIS!..
  Póki nie wyzwolą się Ukraińcy sami od syndromu zwyrodniałej IDEOLOGII BANDYTYZMU zwanej UPA i nadal wielkim z pietyzmem będą kontynuować tą anty – chrześcijańską ideologię, nie ma mowy o jakimkolwiek PO-jednaniu!
  Jak bratać się z czcicielami zwyrodniałego bandytyzmu równemu antyludzkim mordom bandytów z tzw. państwa ISIS?…
  Nawet ich ukraińscy tzw. kapłani poświęcali narzędzia mordu (siekiery, widły, karabiny…. ) na bezbronnych ludziach: kobietach, starcach, dzieciach a nawet niemowlętach!…
  Dzisiaj nadal wspierają pamięć o zwyrodniałych bandytach i wspierają ich kontynuatorów NEO-banderowców!…
  Czy tak postępują Chrześcijanie?