Przywódca separatystów: Rosja zajęła 75% Bachmutu

Przywódca separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin przekonywał w poniedziałek, że siły rosyjskie kontrolują ponad 75% miasta Bachmut.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, przywódca separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin przekonywał w poniedziałek, że siły rosyjskie kontrolują ponad 75% miasta Bachmut.

„Mogę powiedzieć z absolutną pewnością, że ponad 75% miasta jest pod kontrolą naszych jednostek” – powiedział Puszylin państwowej telewizji Rossija-24 po swojej wizycie w mieście, choć ostrzegł, że jest za wcześnie, by mówić o zdobyciu Bachmutu.

Jak informuje brytyjski wywiad, Rosja rozmieściła dodatkowe wojska w rejonie Bachmutu i skuteczniej wykorzystała artylerię na tym obszarze, osiągając pewne postępy.

Według podsumowania, w ostatnich dniach siły rosyjskie odzyskały nieco rozpędu w bitwie o Bachmut i jest teraz bardzo prawdopodobne, że wkroczyły do centrum miasta i zajęły zachodni brzeg rzeki Bachmutka, powiedział brytyjski departament.

Kluczowa trasa zaopatrzeniowa Ukrainy, droga 0506 na zachód od miasta, jest prawdopodobnie poważnie zagrożona.

„Rosyjskie wojska regularne, w tym prawdopodobnie wojska powietrznodesantowe, wyraźnie wzmocniły ten obszar, a Rosja ponownie skuteczniej wykorzystuje artylerię w tym sektorze. Istnieje realna możliwość, że na poziomie lokalnym dowódcy Wagnera i rosyjskiego Ministerstwa Obrony poprawili współpracę” – czytamy w podsumowaniu brytyjskiego wywiadu.

W wywiadzie dla agencji Associated Press, udzielonym w języku angielskim, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że jeśli Ukraińcy nie wygrają bitwy o Bachmut w obwodzie donieckim, to Rosja może zacząć budować międzynarodowe poparcie dla porozumienia, które wymagałby od Ukrainy nieakceptowalnych kompromisów. Zdaniem Zełenskiego, jeśli miasto wpadnie w ręce rosyjskich żołnierzy, to prezydent Rosji, Władimir Putin, „sprzeda to zwycięstwo Zachodowi, swojemu społeczeństwu, Chinom, Iranowi”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply