Przypomnijmy o Rotmistrzu

Internauci wzywają europosłów do uhonorowania rtm.Pileckiego.

4.09.2009 Fundacja Paradis Judaeorum, która od stycznia 2008 r. prowadzi akcję społeczną “Przypomnijmy o Rotmistrzu” (“Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) zwróciła się z zaproszeniem do polskich posłów do Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji.

Michał Tyrpa, prezes fundacji i pomysłodawca ustanowienia 25 maja (rocznicy śmierci rtm.Witolda Pileckiego) europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem liczy ze strony eurodeputowanych na konstruktywną współpracę.

Z poparciem projektu święta europejskich bohaterów zmagań z totalitaryzmem wystąpiło Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich. W liście przesłanym polskim eurodeutowanym 8.09.2009, Grzegorz Rosengarten – prezes ChSRO napisał:

“w imieniu zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, organizacji założonej z inicjatywy byłych polskich więźniów KL Auschwitz, wyrażam zdecydowane poparcie dla szczytnej inicjatywy zaprezentowanej w piśmie Pana Michała Tyrpy z dnia 4.09. b.r., a dotyczącej ustanowienia dnia 25 maja Europejskim Dniem Pamięci o Bohaterach Walki z Totalitaryzmem.”

Wielu internautów z Polski i zagranicy (m. in. z Niemiec, Tajwanu, Stanów Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Austrii) deklaruje wsparcie dla akcji “Przypomnijmy o Rotmistrzu”, podpisując petycję do polskich eurodeputowanych, wzywającą do dołożenia starań celem ustanowienia dnia 25 maja – rocznicy zamordowania rtm.Witolda Pileckiego – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

W oświadczeniu dla mediów Michał Tyrpa powiedział: “Budzi niepokój, że choć od wysłania mojego listu do polskich posłów do Parlamentu Europejskiego minął tydzień, a w międzyczasie Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich oraz ponad stu internautów z całego świata poparło apel, znakomita większość europodeputowanych – między nimi Ryszard Legutko, Róża Thun, Wojciech Olejniczak, Jarosław Kalinowski – nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, czy w sprawie ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem można na nich liczyć.”

Zdaniem Tyrpy to, iż mimo ponad półtorarocznych wysiłków uczestników akcji “Przypomnijmy o Rotmistrzu” przedstawiciele RP w Brukseli nadal lekceważą sprawę rtm.Pileckiego napawa głębokim smutkiem.

Petycję do eurodeputowanych można podpisać pod adresem:

http://www.petycje.pl/4376

Dokumentacja akcji “Przypomnijmy o Rotmistrzu” (“Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) w materiałach publikowanych od stycznia 2008 r. na stronie:

www.michaltyrpa.blogspot.com

Zasadnicze cele zapoczątkowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej “Przypomnijmy o Rotmistrzu” (“Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) to:

1) upowszechnienie tzw. “Raportu Witolda” z 1945 r. (również w tłumaczeniach na języki obce)
2) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy “Ochotnika do Auschwitz”.
3) ustanowienie 25 maja świętem w Unii Europejskiej – Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Z inspiracji Fundacji Paradis Judaeorum, 18 lutego 2009 r. grupa Unia na Rzecz Europy Narodów (UEN) w Parlamencie Europejskim uchwaliła rezolucję wzywającą do ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. 3 marca 2009 r. projekt poparł Prezydent Republiki Czeskiej, zaś 20 lipca b.r. życzliwie ustosunkowała się do niego Kancelaria Premiera Królestwa Szwecji. Ideę majowego święta europejskich Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem popierają również m. in. Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także poprzedni i obecny Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

25 maja 2008 r. – w 60. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego – fundacja opublikowała w Internecie angielskie tłumaczenie tzw. “Raportu Witolda” z 1945 r. ( www.witoldsreport.blogspot.com)

17 września 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do papieża Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji ś.p. Rotmistrza Witolda Pileckiego. 25 stycznia 2009 r. z inicjatywy fundacji odprawiono uroczystą Mszę Św. w Katedrze Wawelskiej, podczas której modlono się o wyniesienie na ołtarze Bohatera z Auschwitz.

Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się także do samorządów wielu miast o nadawanie ulicom bądź placom imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Na apel pozytywnie zareagowały władze kilkunastu miast w Polsce (m. in. Zakopanego, Wadowic, Suwałk, Poznania, Łodzi). Do akcji “Przypomnijmy o Rotmistrzu” przystąpiło wiele instytucji i stowarzyszeń z kraju i zagranicy. Znalazły się wśród nich m. in. organizacje kombatanckie i młodzieżowe, a także szkoły wyższe.

(źródło: Fundacja Paradis Judaeorum, 12.09.2009)

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply