Ukraińcy: w panteonie naszych bohaterów nie ma miejsca dla zbrodniarzy

Tuż przed Świętem Niepodległości z Ukrainy do Polski przyjechali przedstawiciele kilku ukraińskich organizacji patriotycznych i nacjonalistycznych. Złożyli kwiaty pod Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie, zaś we wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że w panteonie ukraińskich bohaterów nie mogą znaleźć miejsca ci, którzy popełniali zbrodnie na ludności cywilnej.

Według inicjatorów oświadczenia, „w Polsce nasila się propaganda środowisk prorosyjskich, przedstawiająca Ukrainę polskiemu społeczeństwu, jako kraj rządzony jakoby przez faszystów, stanowiący potencjalne zagrożenie dla pokoju [wszędzie pis. oryg. – Kresy.pl]”.

„Uważamy za ważne, opublikowanie oświadczenia ukraińskich i polskich polityków odnoszące się do podstawowych wartości, określających stosunki między państwami i narodami. Potwierdzenie raz jeszcze, że credo polityki tak ukraińskich jak i polskich patriotów to poszanowanie suwerenności i integralności granic państwowych, chęć życia w pokoju”– czytamy w oświadczeniu.

”Odnosząc się do historii najnowszej, uważamy, że ci bojownicy walczący o wolność i niepodległość naszego kraju mogą znaleźć miejsce w Panteonie Narodowym, którzy nie mordowali dzieci, kobiet, starców, nie popełniali zbrodni na ludności cywilnej”– stwierdzają sygnatariusze dokumentu.

Jak deklarują, dziś nie chcą tworzyć żadnej dyktatury, ale „demokratyczne państwo prawa”i są otwarcie na współpracę „ze wszystkimi, którzy szanują nasze prawo do wyboru swojej drogi rozwoju”.

„Stoimy na stanowisku nienaruszalności granic i integralności terytorialnej państw z którymi graniczymy. Szanujemy prawa obywatelskie, prawa mniejszości w duchu konwencji ramowej Rady Europy «o ochronie mniejszości». Stosunki między państwami w naszym regionie chcielibyśmy, aby były oparte na pokojowej koegzystencji i wzajemnie korzystnej współpracy. Tego samego oczekujemy od naszych sąsiadów”– napisano. Dokument zakończono słowami: „Nigdy więcej wojny, nigdy więcej cierpień…”

Ze strony ukraińskiej dokument podpisali: Stepan Braciuń (przewodniczący Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów), Ihor Jaremij (przedstawiciel UNA-UNSO, doradca byłego szefa Prawego Sektora, Dmytro Jarosza) oraz Anatol Szoludko (Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia im. Atamana Semena Petlury). Ponadto, swoje podpisy złożyli Serhej Wysockij (przewodniczący Svoboda Solidarnost Bialorus), a także Mariusz Patey z Instytutu im. Romana Rybarskiego.

wPolityce.pl / Kresy.pl

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. krok
  krok :

  Gdyby większość Ukraińców też nie chciało zbrodniarzy UPA na bohaterów narodowych, na pewno mój stosunek do nich był by zupełnie inny. To zaledwie okruch tego co Ukraińcy powinni zrobić w drodze do normalności.

 2. jaro7
  jaro7 :

  Przecież pomniki tych bandytów powstają na upainie jak ‘grzyby po deszczu”.O czym oni mówią,czyżby uważali że Bandera i upowcy nie byli bandytami? Nie wierzę w szczerość tych deklaracji.

 3. patriota
  patriota :

  Zanim zaczné się zachwycać zastanawiam się dlaczego mam tak wielką awersję do upainy i upaińców ?? Czy dlatego, że ze szczególnym okrucieństwem wymordowali moich Rodaków i czczą morderców jak bohaterów jednocześnie nie pozwalając uczcić ofiar ?? Czy dlatego, że są butni, chamscy, prymitywni i panoszą się po moim kraju ?? Czy dlatego, że bez żadnych skrupułów grają na emocjach większości naiwnych Polaków, grają biedne, prześladowane przez strasznych Rosjan ofiary, biorą ogromne wsparcie finansowe, bezczelnie żądają więcej, zalewają mój kraj, korzystają z nienależnych im przywilejów, stale ingerują w wewnętrzne sprawy Polski ??? MYŚLĘ, ŻE GESTY TYCH KOLESI TO ZWYKŁA ZASŁONA, CHĘĆ UGŁASKANIA ROZWŚCIECZONYCH POLAKÓW. Zorientowali się, że przesadzili w obrażaniu Polaków, polskości, pamięci ofiar ich zwyrodniałych czynów, w czym poprzedni rząd wydatnie im pomógł. Wynik wyborów prezydenckich i parlamentarnych potwierdza zmianę ustosunkowania Polski do banderowców. NIE WIERZĘ W ICH GESTY PRZYJAŹNI !!! ICH DOTYCHCZASOWE CZYNY ŚWIADCZĄ O BIEGUNOWO ODLEGŁYM STOSUNKU DO POLSKI !!! Cynicznie znów grają na uczuciach Polaków, chcą się zabezpieczyć przed jakąkolwiek interwencją z naszej strony, zyskują na czasie, a jak się wzmocnią wtedy zaatakują. W moich stronach stale mówią, że to ich ziemia i gdyby byli w naszej sytuacji, tzn. silniejsi rizaliby Lachiv !!! My tu walczymy, nie wierzymy w puste gesty, bo podzielimy los Wołyniaków !!!

  • sylwia
   sylwia :

   To moje myśli, P.Patrioto i Pana słowa. Brawo. Z powodu cierpień, których naród polski doznał od Rosji, byłoby naturalnym odruchem sympatyzować z Ukrainą. Lecz którą Ukrainą? Ukraina zachodnia jest bardzo różna od wschodniej. Rzezi Polaków dokonali zachodni Ukraińcy, u których jest domieszka genów turkomańskich po Pieczyngach. Dlatego na zach. Ukrainie występują typy antropologiczne widywane w Turcji i Albanii. Sympatia Polaków dla powstańców donbaskich wywodzi się z rzezi Polaków w wołyńskiem, stanisławowskiem i tarnopolskiem: 400 000 barbarzyńsko zakatowanych przez zach. Ukraińców dzieci, kobiet, starców i polskich rolników. Rząd niemiecki uznał niemieckie zbrodnie na Polakach i przeprosił. Rosyjska Duma uznała zbrodnie sowieckie na Polakach i przeprosiła. Rząd, prezydent i parlament Ukrainy nigdy ukraińskich zbrodni na Polakach nie uznali. Oni się tych zbrodni wypierają i czczą zbrodniczą organizację UPA, która tego ludobójstwa dokonała oraz jej przywódców i ideologów, Szuchewycza, Banderę i Łebedia. Odrodzony banderyzm i hitleryzm ukraiński nasączył młode pokolenie zach. Ukraińców i jest teraz wszczepiany ich dzieciom. Zwycięstwa powstańców donbaskich to także zemsta na pogrobowcach banderowskich morderców.. “Niech będą … wszyscy mordercy przeklęci do czwartego pokolenia. Pan cierpliwy, bogaty w życzliwość, przebacza niegodziwość i grzech, lecz nie pozostawia go bez ukarania, tylko karze grzechy ojców na synach do trzeciego, a nawet czwartego pokolenia.” Biblia, Księga Liczb 14:18.

   • patriota
    patriota :

    Pani Sylwio, czy wie Pani co mnie najbardziej boli ??? POLACY JAKO NARÓD NIE UZNALI ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ I MORDÓW DOKONANYCH NA NASZYCH RODAKACH ZA LUDOBÓJSTWO ZE SZCZEGÓLNYM OKRUCIEŃSTWEM !!! Nawet w Sejmie to nie przeszło… WIELU MOICH RODAKÓW (O RZĄDZĄCYCH NIE WSPOMNĘ) BRONI upaińców, AKTYWNIE ICH WSPIERA, GOŚCI, NEGUJE PRAWDĘ O WOŁYNIU, HAŃBIĄC TYM SAMYCH OFIARY, KRAJ I SIEBIE, OBRZUCA BŁOTEM LUDZI TAKICH JAK FORUMOWICZE TEGO WSPANIAŁEGO PORTALU… Przeraża mnie kierunek, w którym zmierza moja Ojczyzna… MUSIMY SIĘ ORGANIZOWAĆ, BO ICH POLITYCZNIE POPRAWNE, NAIWNE, proupaińskie GŁOSY PRZYĆMIĄ PRAWDĘ. Kiedyś Ks. Isakowicz-Zaleski (Ormianin z pochodzenia) stwierdził, że wszyscy Ormianie jak jeden mąż twierdzą, że Turcy dokonali ludobójstwa na Ormianach na początku XX wieku. Tymczasem w Polsce nikt nie chce walczyć o pamięć bestialsko pomordowanych, jedni w imię politycznej poprawności i bycia cool-europejskim, drudzy, bo nie wypada urazić upaińskiego prostactwa, kolejni, bo nawet o Wołyniu nie wiedzą i nigdy nie słyszeli, gdyż media stale manipulują informacją… MUSIMY PODNIEŚĆ POLSKĘ Z KOLAN, GDYŻ GROZI NAM UNICESTWIENIE: ALBO STANIEMY SIĘ TACY JAK WIĘKSZOŚĆ EUROPEJSKICH BEZMÓZGÓW, LUB TEŻ WYRŻNĄ NAS upaińcy !!!

 4. bojno
  bojno :

  Ta wizyta i ten świstek papieru są próbą neutralizacji ewentualnych polskich rewindykacji po upadku państwa ukraińskiego, który to upadek nastąpi w ciągu roku. Osią tego prymitywnego oświadczenia jest nienaruszalność granic – Ukraińcy trzęsą się ze strachu przed Polską, która odzyskuje siły. Nie należy wierzyć w szczerość intencji i słów ludzi z KUN i OUN – ta ostatnia organizacja odpowiada przecież za rzezie na Polakach. Ukraińscy nacjonaliści zawsze kłamali i nigdy nie będą przyjaciółmi Polski. Bądźmy mądrzy przed szkodą!

 5. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Jedyny pozytyw tej śmiesznej deklaracji to to, że tzw. ukraińcy najwyraźniej zaczęli się bać, bo zorientowali się, że czasy naiwnego poparcia ze strony polskich durniów się kończą i do głosu zaczynają dochodzić Polacy, którzy zamierzają traktować tę banderowską swołocz tak jak na to zasługuje. Każdy, kto myśli, że taki świstek papieru zawierający kilka banałów i kłamliwych deklaracji zrównoważy nieludzkie cierpienia tysięcy Polaków, ocean zbrodni ukraińskich ludobójców i zamaskuje współczesny ich kult na tzw. ukrainie jest idiotą. Tzw. ukraińcy chcą, żeby było tak jak dotychczas, czyli żeby Polska bezwarunkowo i naiwnie działała w ich interesie nie zważając na ich zbrodnicze intencje, nazistowskie odniesienia i antypolskie motywacje. I oczywiście znajdą się durnie, którzy będą piali z zachwytu nad tą zasłoną dymną wypuszczoną przez kilku banderowskich kłamców i manipulatorów ale głęboko wierzę w to, że Polacy nie dadzą się oszukać i zaczną wreszcie działać w sposób korzystny dla Polski a zgubny dla jej rzeczywistych wrogów!

 6. kp
  kp :

  Podzielam poglądy tych przedmówców, którzy uważają, że przyczyną tych oświadczeń jest dostrzeżenie przez Ukraińców zmiany postawy środowisk w Polsce, które jednoznacznie potępiają ludobójstwo Wołyńskie, nie akceptują robienia ze zbrodniarzy ukraińskich z UPA bohaterów i odmawiają ślepego popierania Ukrainy! Uważam, że jest to powód do satysfakcji dla tych środowisk. Tu ukłony w stronę ks. Isakowicza-Zaleskiego, który jako nieliczny publicznie głosił prawdę oraz portali Kresy!
  Co do samego oświadczenia, to cieszy ta deklaracja. To jednak pierwsze takie oświadczenie – mordercy ludności cywilnej nie są bohaterami. Tak na tej deklaracji, jakże różnej od bredni niejakiego Wiatrowycza można budować porozumienie. Rodzą się tu jednak pytania i wątpliwości. Już autorzy tych słów to skompromitowane środowiska wywodzące się od nazistów ukraińskich, czy z takimi ludźmi można rozmawiać i prowadzić dialog? Słowem trudno nadawać temu gestowi większe znaczenie. Rodzi się pytanie, a co na to główne siły polityczne na Ukrainie? Jak wobec tej deklaracji wygląda postać Szuchewicza – szefa akcji ludobójczych na Wołyniu, czy to zdaniem autorów deklaracji nadal bohater? Jeżeli tak, to ta deklaracja jest gołosłowna. Kolejna sprawa to dyskryminacja Polaków na Ukrainie, tu jest wiele do zrobienia.

 7. marcinpol
  marcinpol :

  Co za ogólnikowe stwierdzenia tych panów, proszę o konkrety czy ci panowie potępiają Bandere, przedwojennego terrorystę, skazanego na KS za morderstwa polskich polityków, czy potępiają UPA która mordowała Polaków,Ormian,Czechów.Ogólniki które łykną naiwni. No i kto nie popiera KUN,UNA-UNSO,OUN ten agent Moskwy,stara śpiewka