W sieci zamieszczono petycję przeciwko organizacji koncertu ukraińskiego zespołu Hajdamaki w Tomaszowie Lubelskim. Argumentuje się, że w ramach swojej twórczości gloryfikuje ona UPA.

Pod petycją zamieszczoną w Internecie podpisało się ponad 120 osób. W treści odwołano się do zapisów polskiej konstytucji, które m.in. odnoszą się do zakazu działalności innych organizacji odwołujących się do faszyzmu. Jako główny przykład łamania ich przez ukraińską grupę wskazano utwór „Sumnyj Swjatyj Weczir” (Smutna Wigilia), w którym jest mowa o tęsknocie ojca za synem służącym „u Bandery” – „a więc w ramach organizacji OUN-UPA”.

„Mając na uwadze pamięć o ofiarach ludobójstwa, bestialsko zamordowanych na wschodnich Kresach RP, którego apogeum nastąpiło 11 lipca 1943 roku, a także troskę o budowanie wspólnych, polsko-ukraińskich relacji na prawdzie i wzajemnym wybaczeniu win, apelujemy o nie uczestniczenie w tym wydarzeniu”– apelują sygnatariusze petycji, która ma zostać przekazana klubowi muzycznemu, który organizuje koncert. Inicjatorzy podkreślają, że ich działania nie są skierowane przeciwko narodowi ukraińskiemu. Zachęcają jednocześnie do wsparcia finansowego na rzecz ukończenia filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

Na petycję zareagowali członkowie zespołu Hajdamaki, którzy opublikowali oświadczenie w tej sprawie. „Zauważyliśmy, że z argumentacją organizatorzy nie wysilają się, powielając stare kalki”– twierdzą ukraińscy muzycy. „Jesteśmy muzykami, nie żołnierzami wrogiej armii. Jeśli nie chcecie słuchać naszej muzyki, nie przychodźcie na koncert, ale dajcie taką możliwość zainteresowanym”. W odniesieniu do wspomnianego utworu, członkowie grupy twierdzą, że jest to kolęda bożonarodzeniowa, która opowiada o tragicznych losach Ukraińców i trudnej historii. Zespół Hajdamaki koncertował w Polsce m.in. w czasie EuroMajdanu.

Dziennikwschodni.pl / petycjeonline.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz