Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w trakcie minionej doby (1 marca) ujawnili 93 cudzoziemców, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę.

Jak poinformowała Straż Graniczna, najwięcej zdarzeń związanych z nielegalną migracją odnotowano na odcinku granicy państwowej ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku. Do Polski wbrew przepisom próbowało tam przedostać się 29 obcokrajowców.

Grupę cudzoziemców (17 obywateli Syrii i obywatela Somalii), którzy dostali się do Polski wbrew przepisom przez rzekę graniczną Świsłocz, ujawnili funkcjonariusze z Placówki SG w Krynkach.

Pozostałe zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Szudziałowie, Narewce, Białowieży i Czeremsze. Wśród zatrzymanych cudzoziemców byli obywatele: Syrii, Afganistanu, Jemenu, Somalii, Sudanu, Turcji, Iranu, Iraku.

28 lutego 41 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się na terytorium Polski ujawnili funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Bobrownikach jedenastu cudzoziemców (obywatele Syrii) przeprawiło się wpław przez rzekę graniczną Świsłocz, z kolei w okolicy Krynek przez rzekę przeszło dwóch obywateli Kamerunu. Pozostałe zdarzenia odnotowane zostały na terenach służbowej odpowiedzialności Placówek Straży Granicznej w Narewce, Dubiczach Cerkiewnych, Białowieży, Czeremchy i Mielnika.

Ujawnieni wczoraj cudzoziemcy pochodzili między innymi z Iraku, Syrii, Afganistanu, Jemenu, Kamerunu, Sudanu.

We wtorek funkcjonariusze pełniący służbę w Centrum Nadzoru w Białymstoku zauważyli kilka osób przy zaporze po stronie polskiej, które przerzucały pakunki na stronę białoruską. Natychmiast w to miejsce został wysłany patrol z Placówki SG w Czeremsze, który wylegitymował 3 obywateli Polski, 2 obywateli Niemiec i 1 obywatelkę Szwajcarii. Osoby przyjechały w rejon polsko-białoruskiej granicy z rzeczami, które przerzucali na stronę białoruską.

Zobacz też: 209 nielegalnych imigrantów próbowało dostać się do Polski

W trakcie czynności ustalono, że 5 osób złamało zakaz wejścia na pas drogi granicznej i przepisy porządkowe obowiązujące w strefie nadgranicznej. W trakcie wykonywanych czynności ustalono, że 26-letnia obywatelka Niemiec nie po raz pierwszy złamała zakaz wejścia na pas drogi granicznej i złamała przepisy porządkowe. W związku z tym zgodnie z Ustawą o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz.U. 2021 poz. 1697) otrzymała ona decyzję o opuszczeniu Polski w terminie 5 dni z zakazem wjazdu obowiązującym na 5 lat.

“W niektórych mediach odnośnie powyższego zdarzenia pojawiły się przekazy oparte na fałszywych informacjach, wypaczające obraz całej sytuacji. W sposób nieuzasadniony i przede wszystkim nieprawdziwy podawano informacje co do całego zdarzenia i wykonywanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej czynności. Prawda jest taka, że obywatelka Niemiec złamała zakaz kilkukrotnie. Tym razem nie chciała przyjąć mandatu. Czynności związane z zatrzymaniem z tą panią wykonywano w placówce od godz. 9.30 do godz. 15.50 w sposób kulturalny, grzeczny i zgodny z obowiązującymi przepisami. Żadna z osób biorąca udział w czynnościach legitymowania nie złożyła skargi, bo nie było do tego żadnych podstaw” – czytamy w oświadczeniu Straży Granicznej.

Zobacz też: Polska policja nie będzie podawać narodowości przestępców w statystykach

Niezastosowanie się do zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych, czy wejście na pas drogi granicznej i łamanie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej jest naruszeniem prawa zagrożone karą grzywny do 500 zł.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply