Powstało Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa. „Jesteśmy miłośnikami Ukrainy” [+FOTO]

W poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski zainaugurował Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa. „Celem Europy jest przekształcenie Ukrainy w stabilne europejskie państwo” – mówił minister. Jan Malicki, szef Forum podkreślił, że jego członkowie są „miłośnikami Ukrainy”.

Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa, jak poinformowano, ma stanowić „platformę dialogu obywatelskiego i współpracy obu narodów”. Będzie również pełnić funkcję konsultacyjno-doradczą. Celem Forum jest zwiększenie kontaktów między Polską a Ukrainą, a także „umocnienie procesu zbliżenia i pojednania obu narodów”.

Na uroczystą inaugurację zaproszono m.in. ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycę, ambasadora Polski na Ukrainie Jana Piekło (również członek Forum), a także Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta i Pełnomocnik Prezydenta w Komitecie Konsultacyjnym Prezydentów RP i Ukrainy Krzysztofa Szczerskiego.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówił podczas inauguracji Forum, że duże znaczenie dla budowania więzi między Polską i Ukrainą ma szeroka współpraca na płaszczyźnie społecznej i gospodarczej, w tym m.in. relacje samorządowe, wymiana młodzieży, handel i współpraca małych i średnich przedsiębiorstw.

Szef MSZ zaznaczył również, że w Polsce znalazło zatrudnienie ok. milion Ukraińców. – Nasz kraj kojarzy się Ukraińcom jednoznacznie jako przykład udanej transformacji ustrojowej –podkreślił Waszczykowski. Jak czytamy na oficjalnej stronie MSZ mówił również, że „pewne elementy historii, takie jak rzeź wołyńska, będą budzić emocje i sprzeczne oceny jeszcze przez wiele lat”. Jednak jego zdaniem, relacje między Polską a Ukrainą są na bardzo wysokim poziomie.

Przeczytaj: Zarabiają na pracy Ukraińców i ściąganiu ich do Polski – promują większą imigrację zarobkową

– Na Ukrainie przenikają się dwa kompletnie przeciwne paradygmaty społeczno-polityczne: europejski, czy też zachodnioeuropejski, i rosyjski. Celem politycznym Europy jest przekształcenie Ukrainy w stabilne europejskie państwo –mówił Waszczykowski, dodając, że Rosja działa na zahamowanie tego procesu.

– W świadomości narodu ukraińskiego dokonała się zmiana, powstało zdolne do samostanowienia się społeczeństwo ukraińskie. Proces ten toczył się niestety przy świście kul –mówił szef MSZ. Zaznaczył też, że kluczowe znaczenie we wzajemnych stosunkach ma współpraca na rzecz bezpieczeństwa. Dodał, że konflikt na Ukrainie jest dla Polski „strategicznym wyzwaniem”, zaś opieranie polityki europejskiej w oczekiwaniu na stabilizującą rolę Rosji w regionie „jest myśleniem życzeniowym”.

PRZECZYTAJ:

Waszczykowski kapituluje przed ukraińskim spojrzeniem na rozwiązanie kwestii Wołynia

Witold Waszczykowski dla Kresów.pl: Nie będziemy stawiać problemu polskiej mniejszości w sposób ultymatywny

Przewodniczącym Forum został Jan Malicki– kierownik Studium Europy Wschodniej UW. Podczas inauguracji podkreślił, że wszyscy członkowie Forum są „miłośnikami Ukrainy”.

W skład Forum wchodzi 20 członków, m.in. dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie Adam Eberhatdt, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy Zygmunt Berdychowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski, prezes IPN Jarosław Szarek i prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie Piotr Ciarkowski.

Członkami Forum zostali również m.in. Maria Przełomiec, Krzysztof Stanowski, Aleksandra Hnatiuk, prof. Grzegorz Motyka oraz prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Jak Maria Przełomiec zmanipulowała historię polskiej autonomii na Wileńszczyźnie

Były wiceszef MSZ Krzysztof Stanowski atakuje polskiego kontrmanifestanta na pochodzie w Przemyślu [+VIDEO]

Podczas swoich obrad członkowie Forum ustalą listę najpoważniejszych problemów w stosunkach polsko-ukraińskich, sporządzą listę możliwych działań i przedstawią w tych kwestiach rekomendacje dla MSZ.

– Ważne jest, żeby Polska rozwijała stosunki ze swoimi sąsiadami, a Ukraina jest naszym największym partnerem na Wschodzie– mówił Malicki. – Nam chodzi o Polskę. To Polsce potrzebna jest Ukraina istniejąca, ważna i sojusznicza –podkreślił szef SEW UW.

Fot. MSZ / Michał Jasiulewicz

Msz.gov.pl / Kresy.pl

19 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • cyna
   cyna :

   Niestety w tej sprawie masz niewielo do zrobiebnia, zdecydują inni. Faktem jest że polityka prowadzona przez PiS jest błedem a błąd ten bierze się z przekonania że tylko ustępstwa i ignorowanie prawdy sprawi że zawiążemy wspólne super państwo na wzór unii z Litwą przed wiekami. I choć mechanizm w tamtych czasach musiał być podobny i narody wiele musiały sobie wybaczyć a Polska musiała więcej zapłacić niż Litwa to dziś to nie wypali. W świecie masmediów i powszechnym dostępie do wiedzy nikt nie zakceptuje ukrainy w takiej postaci jak teraz. Co nie oznacza że mądrością etapu nie jest prowadzenie właśnie takiej polityki nawet jak nie ma perspektyw, sa za to inne korzyści z tego płynące które trzeba skrzętnie wykorzystywać.

 1. syotroll
  syotroll :

  Ma rację mówiąc że “na Ukrainie przenikają się dwa kompletnie przeciwne paradygmaty społeczno-polityczne: europejski, czy też zachodnioeuropejski, i rosyjski. Celem politycznym Europy jest przekształcenie Ukrainy w stabilne europejskie państwo”. Problem w tym jak przekonać “proeuropejskich” Ukraińców i polskie władze że fizyczna eliminacja zwolenników paradygmatu rosyjskiego, przy użycie ukraińskiej armii, pod pretekstem “obrony integralności” przed “rosyjską agresja”, nie leży w interesie Europy, ani nie jest proeuropejska.

  • pro_patria
   pro_patria :

   Wot, ale błysnąłeś brakiem inteligencji banderowski pomiocie. W celu “skłócenia” Polaków z zawsze śmiertelnie wrogia, od jakiegoś czasu na siłę wciskanym przez pewne indywidua, że bratnią dziczą upaińską przybrałeś nick Putin1953, abyśmy kupili fakt, że jesteś rosyjskim trollem. Wot, co za szyta grubymi nićmi intryga, charakterystyczna dla tej debilnej nacji. Jedno jest pocieszające, zbrodnicza, niesamostijna upainka staje się na naszych oczachrozgrabiana demograficznie, terytorialnie, gospodarczo (jeżeli to coś można jeszcze nazwać gospodarką). Za parę dziesiątków lat motłoch rozpłynie się wśród narodów europejskich, a każdy z krajówościennych terytorialnie weźmie połać, która do niego niegdyś należała. Będziecie tylko koszmarnym wspomnieniem zwyrodnialców mordujących bestialsko niewinnych, bezbronnych, słabych i chorych. A porpos chamstwa do UPAdliny: dla twojej maci oszołomie określenia, których użyłeś pod adresem jego mamy są komplementami. Przyjechała (podobnie jak ty) żebrać o wsparcie Polaków i grać na ich litości, więc miał ją już każdy żul i menel w moim kraju. Patrioci jej nie tykają, bo nie znaleźli swoich pisiorów na śmietniku i nie brudzą sobie ich upaińskimi ścierwami.

 2. zefir
  zefir :

  Należy mieć pierdolca wielkiego,umysł g.wnem oblepiony,być zdrajcą i tchórzem nieskończonym,by być “miłośnikiem Ukrainy”, wazelinować o “pojednaniu i zbliżeniu”,kadzić o “braciach i przyjacielach” z banderowskiej Upadliny,w której niszczone są pomniki polskich ofiar bandytów z OUN-UPA w Hucie Pieniackiej,ofiar NKWD na cmentarzu wojennym w Bykowni,przez ich potomków i naśladowców z wrogiej banderowskiej krainy.Waszczykowski jaja sobie robi z tego “baardzo wysokiego poziomu relacji”z Upadliną,jakby takie relacje były szczytem “myślenia życzeniowego”jego.Tego zniewolonego umysłu nie stać na nic większego,na nic samodzielnego,nic polskiego,nic patriotycznego.

 3. lwowiaczka
  lwowiaczka :

  Skopiowane z sieci:
  “Kiedy junta kijowska zacznie spłacać gaz dostarczany od lutego 2015. za free na koszt polskiego podatnika dzięki postanowieniom Kopacz?
  Kiedy junta kijowska zacznie spłacać dwa kredyty w wysokości 100mln euro każdy udzielone przez rząd Kopacz?
  Kiedy junta kijowska zwróci 300 mln złotych pożyczki udzielonej przez Komorowskiego?
  Kiedy junta kijowska odda ostatnie 250 tys. euro jakie na odchodne podarowała Kopacz?
  Kiedy junta kijowska zwróci koszty leczenia oraz hospitalizacji zadymiarzy z Majdanu, (wynajętych przez CIA) w polskich ośrodkach medycznych?
  Kiedy junta kijowska zwróci koszty przyjęcia do Polski dzieci ukraińskich na letnie kolonie?
  Kiedy banki junty kijowskiej zaczną zwracać pożyczkę 4mld złotych podarowaną przez Dudę w imieniu polskich banków?
  Kiedy junta kijowska zacznie spłacać koszty kształcenia w Polsce ukraińskich dzieci i studentów?”

  • azar
   azar :

   NIGDY!!! PO zaczęło sponsoring banderowców to teraz PiS musi się wykazać, że są lepszymi przyjaciółmi niż poprzednicy więc hulaj duszo piekła nie ma. A plan Kaczora by zjednać nasze narody tworząc jak to kiedyś było Księstwo Litewskie realizowane jest w tej chwili, kroczek po kroczku!!! JUż kiedyś to pisałem, że jeszcze pedał bandera i uPa będą i naszymi bohaterami.

  • pro_patria
   pro_patria :

   To tylko kropla w morzu zmarnotrawionych na bestialskich morderców naszych Rodaków pieniędzy. Tam Koleżanko dziesiątkami jawnych i niejawnych źródeł płynią miliardy złotych. Zwróć proszę uwagę na wydatki MSZ, MSW, różnych, podejrzanych organizacji, frajerskie dla Polski projekty w ramach współpracy trans-granicznej itd.

 4. manetekelfares
  manetekelfares :

  Przynajmniej raz w swoim zakłamanym życiu powiedzieli prawdę. Oni kochają Ukrainę. Mają w dupie Polskę. Polska i Polacy potrzebni są im o tyle, by się na niej i na nas dorabiać dzięki podatkom, które bez opamiętania ślą swojej prawdziwej ojczyźnie. Jednocześnie żadnemu z nich nie stanie we łbie myśl, że skoro tak kochają Ukrainę to tam powinni starać się o władzę. Ale w sumie po co? Jak tu w Polsce głupi lud kupi wszystko co wybełkoczą i poleci do urn na nich zagłosować. Tam byle czym mogliby się narazić banderowcom. A tu miło, bezpiecznie, wygodnie i na bogato.