Podczas konferencji “Polskie media na Wschodzie”, która odbyła się 30 maja br. w Senacie RP, została powołana Federacja Polskich Mediów na Wschodzie. Jej celem jest działanie na rzecz rozwoju polskich mediów na Wschodzie oraz reprezentowanie interesów tych mediów wobec instytucji polskich, jak i krajów w których działają.

Podczas konferencji przyjęto statut Stowarzyszenia “Federacja polskich mediów na Wschodzie” oraz wybrano 5-osobowy zarząd i 9-osobową radę programową. Prezesem Federacji została Dorota Jaworska, redaktor naczelna gazety “Krynica” na Ukrainie.

Nowe Stowarzyszenie ma przede wszystkim działać na rzecz rozwoju mediów polskich na Wschodzie, a także reprezentować interesy tych mediów wobec instytucji polskich, jak i krajów, w których działają. Członkowie założyciele stowarzyszenia przygotowali również stanowisko, skierowane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w którym m.in. postulują, aby środki finansowe były przekazywane polonijnym mediom w styczniu każdego roku, a nie w maju, a także utworzenie dodatkowego funduszu przeznaczonego na realizację nowych inicjatyw, jak i rozszerzenie już realizowanych.

Podczas konferencji dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jacek Junosza-Kisielewski przedstawił strategię tego resortu w zakresie opieki nad mediami polskimi na Wschodzie. Omówiono także sytuację mediów polskich na Ukrainie, Białorusi i Litwie.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele mediów polskich na Litwie, Ukrainie, Białorusi i Łotwie, instytucji państwowych i organizacji pozarządowych, a także parlamentarzyści i eksperci.

Konferencja “Polskie media na Wschodzie” odbyła się z inicjatywy Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Fundacji “Wolność i Demokracja” oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Na podst. senat.gov.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply