Poseł Maciej Gdula (Lewica) chce, żeby „porozmawiać na poważnie” na temat bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, bo „jego stosunek do Żydów był nieakceptowalny” i krytykował świeckie rozwody. Jego zdaniem, telewizja publiczna zamiast transmitować uroczystość beatyfikacji powinna przeprowadzić krytyczną dyskusję nt. życiorysu kardynała.

W niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się uroczysta beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski i Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Uroczystości były transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych w Polsce. Nie spodobało się to środowiskom radykalnie lewicowym. Swoje niezadowolenie wyraził m.in. poseł Lewicy, Maciej Gdula. W poniedziałek zamieścił wpis na Twitterze, w którym wyraził pragnienie, by „po odsunięciu PiS-u od władzy (…) przynajmniej w telewizji publicznej nie było transmisji live przyszłej kanonizacji Wyszyńskiego”. Dodał, że „wystarczy wzmianka w wieczornych Wiadomościach”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W środę rano polityk odniósł się do tego podczas wywiadu na antenie radia RMF FM, podtrzymując swoją opinię. – Media publiczne powinny trzymać standardy, dbać o to, żeby różne głosy były obecne – powiedział Gdula. – Wszystkie stacje to pokazywały. Myślę, że gdyby na kanale publicznym była dyskusja… – kontynuował. Prowadzący przerwał jednak wywód polityka, pytając go, czy na antenie TVP powinna być transmisja z parady równości.

 

– Nie wiem. Myślę, że lepiej, żeby była dyskusja o tym – odpowiedział Gdula. Twierdził jednak, że nie oznacza to, iż jego zdaniem transmisja tzw. parady równości na żywo w telewizji publicznej to temat wart dyskusji, zaś na transmisje uroczystości religijnych nie może być tam miejsca.

– Media publiczne powinny dbać o to, żeby była równowaga w głosach. Wszystkie stacje pokazywał beatyfikację. Uważam, że jeżeli ktoś mówi, że to było tak wielkie wydarzenie, to powinien też przyznać, że dobrze by było, żeby o Wyszyńskim porozmawiać na poważnie, np. o tym, że jego stosunek do Żydów był nieakceptowalny – oświadczył poseł Lewicy. Przyznał, że bardzo chciałby wziąć udział w krytycznej dyskusji na temat biografii bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Pewne rzeczy o Wyszyńskim wiem i chciałbym o tym podyskutować. Na przykład to, że nie akceptował świeckich rozwodów, krytykował prawo. To straszne. Czy powinno być tak, że księża narzucają w Polsce świeckie prawo? Jeżeli katolicy nie chcą się rozwodzić, to niech się nie rozwodzą – mówił Gdula. – Niech mówi [katolicki duchowny – red.], że [rozwody] są złe, ale niech nie atakuje państwa, które reguluje nie tylko życie katolików.

RMF FM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz