Prezydent Ukrainy zmienił zdanie co do ewentualnej decentralizacji i wielojęzyczności swojego kraju. Stwierdził, że ukraiński będzie jedynym językiem państwowym.

Ukraiński prezydent występował dziś na uroczystościach upamiętniających wyparcie Niemców z Odessy przez Armię Czerwoną. W swoim przemówieniu mówił „Nasza polityka zagraniczna, nasze bezpieczeństwo – za to będę odpowiedzialny ja jako prezydent, jako głównodowodzący, jako gwarant konstytucji”. Wbrew wcześniejszym deklaracjom o możliwej decentralizacji czy wielu językach urzedowych Poroszenko powiedział także, że „przy całej różnorodności języków, jedynym językiem państwowym będzie ukraiński i utrzymamy unitarny status państwa”. Twierdził również – „Utrzymamy pokój i zintegrujemy, poprzez proces polityczny, poprzez wybory, Donieck i Ługańsk”.

112.ua/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. muminek
    muminek :

    Czy pamiętacie od czego zaczęły się zamieszki na wschodzie Ukrainy ? Od ustawy werchownej rady ustanawiającej jęz. ukraiński jako jedyny urzędowy. Jęz. mniejszości narodowych,[ nawet tam gdzie mieszka jakaś większość ] miały być zabronione a przecież obok ukraińskiego najliczniej na wschodzie jest reprezentowany rosyjski ! BARDZO PEWNY SIEBIE walcman , czy on wie coś o czym nie wiedzą inni ? No cóż stoi za nim cała Europa , Stany , dają kasę to nic tylko wojować .