Podpisano polsko-węgierskie porozumienie dotyczące cyberbezpieczeństwa. “Ma na celu określenie ram współpracy pomiędzy wojskowymi zespołami reagowania
na incydenty komputerowe (CSIRT) Polski i Węgier” – wskazuje Wojsko Polskie.

Wojsko Polskie poinformowało we wtorek o podpisaniu polsko-węgierskiego porozumienia w zakresie cyberbezpieczeństwa. “Kooperacja pomiędzy obydwoma zespołami ma polegać głównie na wymianie informacji, wiedzy i doświadczeń, w szczególności na temat cyberincydentów czy wspólnych ćwiczeniach. Zacieśnienie relacji ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa cybernetycznego obu państw” – wskazano w komunikacie.

“Podpisanie dokumentu to legislacyjne unormowanie współpracy polskiego wojskowego CSIRT MON z węgierskim Cyber Dowództwem w zakresie wspólnego ostrzegania i alarmowania o przeprowadzanych cyberatakach. Przyczyni się m.in. do ułatwienia przepływu informacji z Węgier o ujawnionych podatnościach, ich specyfikacji, jak i danych z rozpoznania i analiz podatności. W porozumieniu sprecyzowano także listę punktów kontaktowych odnoszącą się do różnych obszarów cyberbezpieczeństwa, która umożliwi bezpośredni, szybki kontakt zainteresowanych stron” – podkreślono.

Wskazano, że współpraca międzynarodowa jest istotną częścią działań Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Rozmowy na temat porozumienia z Węgrami rozpoczęto już w 2021 roku.

Zobacz także: Rosyjscy hakerzy wypowiadają wojnę Polsce

“Aby zapewnić ochronę obywateli i infrastruktury wojskowej, Polska musi zaplanować odpowiednie działania. Jednym z nich jest podpisywanie porozumień z naszymi sojusznikami w zakresie cyberbezpieczeństwa, które pozwalają na wymianę fachowej wiedzy potrzebnej do szybszego reagowania na incydenty, ograniczenia potencjalnych szkód czy zwiększenie naszej odporności” – czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Korea Południowa dołączyła do “cyber NATO”

wojsko-polskie.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply