W ciągu ostatnich dwóch dni (od 4 do 5 lipca) funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG, wraz z Policją Federalną Niemiec oraz służbami wspomagającymi, przeprowadzili na polsko-niemieckim obszarze Schengen kolejne działania kontrolne ukierunkowane na wykrywanie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji cudzoziemców.

Jak przekazała Straż Graniczna, w ciągu ostatnich dwóch dni (od 4 do 5 lipca) funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG, wraz z Policją Federalną Niemiec oraz służbami wspomagającymi, przeprowadzili na polsko-niemieckim obszarze Schengen kolejne działania kontrolne ukierunkowane na wykrywanie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji cudzoziemców.

Wspólne polsko-niemieckie działania pozwoliły zatrzymać 11 nielegalnych migrantów, obywateli Syrii oraz 5 cudzoziemców z Ukrainy i Syrii, podejrzanych o udzielanie pomocy w transgranicznym przerzucie migrantów przez Polskę do Europy Zachodniej. Wszyscy zatrzymani za udział w przestępczym procederze usiłowania przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy, jak również pomocnictwa w przerzucie migrantów, ponieśli odpowiedzialność karną oraz administracyjną.

W środę zatrzymano trzech Ukraińców przemycających imigrantów. Około godziny 21:00 w rejonie ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych funkcjonariusze w Centrum Nadzoru Bariery zaobserwowali grupę 95 osób, które nielegalnie przekroczyły polsko – białoruską granicę. Natychmiast podjęto działania w celu ujęcia osób. Wśród ujawnionych cudzoziemców byli tylko dorośli mężczyźni pochodzący z Syrii, Jemenu, Somalii, Konga, Indii, Erytrei i Egiptu. Dwie osoby, prawdopodobnie przewodnicy zawróciły na Białoruś.

Próby nielegalnego przedostania się na terytorium Polski odnotowano również na odcinkach służbowej odpowiedzialności placówek SG w Narewce, Białowieży i Mielniku.

W rejonie Dubicz Cerkiewnych zatrzymano dwóch pochodzących z Ukrainy kurierów. 41- latka przewoziła busem 11 Syryjczyków, a kolejnych 5 Syryjczyków usiłował przewieźć 25- latek. Kolejny kurier, także pochodzący z Ukrainy w ręce funkcjonariuszy Straży Granicznej wpadł w okolicach Mielnika. Przyjechał on w pobliże granicy państwowej, aby odebrać 3 Afgańczyków.

W niedzielę Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński poinformował o wysłaniu na granicę polsko-białoruską 500 funkcjonariuszy policji.

“W związku z napiętą sytuacją na granicy z Białorusią, podjąłem decyzję o wzmocnieniu naszych sił grupą 500 funkcjonariuszy Policji z oddziałów prewencji i kontrterrorystami. Dołączą oni do 5000 funkcjonariuszy Straży Granicznej i 2000 żołnierzy pilnujących bezpieczeństwa tej granicy” – czytamy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply