Polski rząd deklaruje współpracę z Chinami w zakresie inwestycji Państwa Środka w rozwój polskich portów morskich, a także przywracanie żeglowności polskich rzek, w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku.

„Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z zainteresowaniem obserwuje chińskie inicjatywy takie jak „Jeden Pas i Jeden Szlak” oraz współpraca w ramach formatu „16+1” i pragnie aktywnie się w nie zaangażować w taki sposób, aby wspólne działania były korzystne dla obu stron”– podkreśla Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk podczas ubiegłotygodniowego spotkania z ambasadorem ChRL, Xu Jianem.

Jak podkreśla ministerstwo, format współpracy „16+1” jest wyrazem zainteresowania rządu w Pekinie regionem Europy Środkowej i Wschodniej, w którym uczestniczy 16 państw tego regionu Europy oraz Chiny. Jednym z ostatnio zaprezentowanych przez stronę chińską projektów w tym kontekście, jest współpraca w zakresie rozwoju portów morskich położonych nad Morzem Adriatyckim, Morzem Czarnym oraz Morzem Bałtyckim.

„Intencją Chin jest wsparcie dla rozwoju środkowoeuropejskich portów morskich poprzez promowanie konkretnych projektów z udziałem chińskich przedsiębiorstw i banków. Działania będą skoncentrowane na przemyśle oraz tworzeniu i wspieraniu klastrów technologiczno-przemysłowych”– mówił ambasador Xu.

Minister Gróbarczyk zachęcał chińskie przedsiębiorstwa do zaangażowania w inwestycje w polskich portach morskich. W tym kontekście podkreślił, że Chiny mogą zainteresować projekty związane z przywracaniem żeglowności polskich rzek: Odry i Wisły. Przypomniał, że te długoterminowe projekty wymagają nakładów finansowych, a także pracy. „Jestem jednak przekonany, że z uwagi na doświadczenia chińskie w żegludze śródlądowej oraz kontekst inicjatywy „Jeden Pas i Jeden Szlak”, jest to potencjalny obszar polsko-chińskiej współpracy”– zaznaczył Gróbarczyk.

Bardziej szczegółowe informacje nt. swojego zaangażowania w rozwój środkowoeuropejskich portów morskich zostaną przedstawione w maju, podczas I szczytu Ministrów Transportu w Rydze.

Mgm.gov.pl / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. pro_patria
    pro_patria :

    Mam nadzieję, że Nowy Jedwabny Szlak przebiegnie przez Polskę i przyniesie Nam wymierne korzyści. Oby tylko pisiory nie zmarnowały tej szansy dla rozwoju gospodarczego stawiając Chinom ultimatum (jak w przypadku Jamal II Rosjii), że szlak musi obejmować zwyrodniałego bankruta upainę.. Mordercy nie mają żadnych skrupułów, opracowali i na siłę forsują nową trasę szlaku, oczywiście pomijającą Polskę (odpowiedni artyków był na portalu).

  2. rawen
    rawen :

    NIE BEDZIE ZADNEGO JEDWABNEGO SZLAKU…
    12 lutego 2016 roku w Monachium Stany Zjednoczone porozumiały się z Rosją w sprawie podziału stref wpływów w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. W zamian Rosja zobowiązała się do pohamowania rozwoju gospodarczego Chin w Kierunku Europy, poprzez blokadę wszystkich projektów transportowo-lądowych, w tym Nowego Jedwabnego Szlaku. Jednocześnie Niemcy potwierdziły swoje zaangażowanie we wsparcie gospodarcze dla Rosji i zagwarantowały odbiór gazu i innych surowców rosyjskich przez następne dekady. Mniej więcej w tym samym czasie zniesiono sankcje gospodarcze dla Białorusi, co de facto umożliwiło zniesienie sankcji na Rosję, gdyż teraz jej towary będą płynąć przez Białoruś z nowymi etykietami. Innymi słowy, Stany Zjednoczone zdecydowały się również zrekompensować Niemcom i Rosji straty materialne związane z izolacją Chin poprzez oddanie wolnej ręki w Europie Środkowo-Wschodniej oraz odstąpieniem od dalszego wsparcia Turcji na Bliskim Wschodzie.Ustalenia i umowy w zakresie nowego ładu na świecie odbyły się za zamkniętymi drzwiami. Podczas, gdy mocarstwa światowe ustalały podział swoich stref wpływów – polscy politycy topili się w oparach absurdu i debatach bez najmniejszego znaczenia dla przyszłości kraju. W nowym układzie sił gwarantem stabilizacji są Stany Zjednoczone, Niemcy i Rosja. Natomiast najbardziej poszkodowane i pominięte są trzy kraje: Polska, Turcja i Chiny. Pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Rumunia, Czechy, Węgry i Słowacja – nie były praktycznie w ogóle brane pod uwagę jako istotne elementy rosyjskiej strefy wpływów.Nowy układ sił zakłada, że Rosja zapewni spokój w Syrii i w Iranie, natomiast USA zapewnią spokój w Iraku i jego peryferiach. Jednocześnie Rosja otrzymała wolną rękę w regionie Europy Wschodniej (były bufor ZSRR), w zamian za dopilnowanie, aby Nowy Jedwabny Szlak nigdy nie powstał. USA będą blokować morskie drogi rozwoju Chin, a Rosja będzie blokować lądowe drogi rozwoju Chin. Rosja zobowiązała się do odstąpienia z agresywnej polityki wobec Japonii, natomiast USA skasowały wszystkie swoje projekty w Europie Środkowo-Wschodniej. Nigdy w Polsce nie powstaną amerykańskie bazy i nigdy w Polsce nie będzie stałej obecności wojsk NATO z USA lub Europy Zachodniej.Zaskoczeni?
    Amerykanie mają jedną, bardzo prostą zasadę, którą kierują się w polityce i bezpieczeństwie: biznes.Niepokojące dla nas są informacje o wycofaniu się zaangażowania USA w Polsce poprzez użycie pretekstu o odsunięciu się naszego kraju od demokracji.
    ZRÓDŁO: http://wolna-polska.pl/wiadomosci/zdrada-w-monachium-2016-03