Podczas posiedzenia Rady Ministrów procedowano projekt ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Zdecydowano, że na ten cel przeznaczona zostanie kwota około 3 mld złotych.
We wtorek podczas posiedzenia Rady Ministrów procedowano projekt ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia produkcji amunicji kal. 155 mm. Ma ona na celu stworzenie skutecznego systemu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcyjnych w krajowym przemyśle zbrojeniowym.
Fundusz Inwestycji Kapitałowych uzyska około 3 mld złotych na cel określony ustawą, z czego 2 mld złotych będą pochodziły z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, a 1 miliard będzie pochodził ze skarbowych papierów wartościowych.
“Rozbudowa bazy produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej w Polsce staje się faktem! Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dzięki któremu blisko 3 mld zł zostanie przekazane na Fundusz Inwestycji Kapitałowych. Dofinansowanie spółek odpowiedzialnych za produkcję amunicji to inwestycja w bezpieczeństwo Polski” – Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na portalu X.
Rozbudowa bazy produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej w Polsce staje się faktem! Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dzięki któremu blisko 3 mld zł zostanie przekazane na Fundusz Inwestycji Kapitałowych. Dofinansowanie spółek odpowiedzialnych za produkcję amunicji to…
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) November 19, 2024
Czytaj: Rz: wojsko nie może kupować więcej amunicji kal. 155 mm
Przypominamy, w poniedziałek 18 listopada, w siedzibie Grupy Azoty (Tarnów), z udziałem szefa MON podpisano list intencyjny w sprawie współpracy przy produkcji materiałów wybuchowych w Grupie. Jak czytamy, wydarzenie odbyło się z udziałem ministra aktywów państwowych oraz prezesów: Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Grupy Azoty, Agencji Rozwoju Przemysłu i MESKO.
„Spółki te będą współpracować w zakresie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych (nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych) wraz z bazą surowcową” – podano w komunikacie MON.
Przeczytaj: 500 mln euro na zbrojeniówkę w UE. Polski przemysł otrzyma tylko pół procent tej kwoty
Zobacz także: Powstanie polsko-koreańska fabryka amunicji rakietowej
gov.pl/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!