Do sprzedaży trafiły arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm wyprodukowane w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych. Wprowadziła go do sprzedaży firma Nano Carbon. W przyszłości grafen może zrewolucjonizować m.in. biomedycynę, przemysł motoryzacyjny i zbrojeniowy.

– Technologia otrzymywania grafenu, którą ITME wykorzystuje do produkcji, wymaga zastosowania podłoża, na którym grafen można wyhodować. Zespół ITME robi to na folii miedzianej, z której można przenieść grafen na inny materiał– mówi prezes Nano Carbon Jacek Augustyn zaznaczając, że nie jest to prosta metoda, wymagająca m.in. specjalistycznego reaktora wysokotemperaturowego.

Dr Włodzimierz Strupiński, kierownik Zakładu Epitaksji i Charakteryzacji ITME od lat zajmujący się pracami nad grafenem mówi z kolei, że dzięki udziałowi w międzynarodowych projektach badawczych, naukowcy z Instytutu mogą wytwarzać grafen wielkopowierzchniowy o wymiarach 50 x 50 cm. Już wcześniej Nano Carbon wprowadziła do sprzedaży arkusze 30 x 30 cm.

Przeczytaj: Polski grafen – trudna droga do sukcesu

Dzięki swojej gładkiej i równej powierzchni, grafen produkowany w ITME będzie mógł być stosowany w biomedycynie. Badania w tej kwestii są prowadzone przez naukowców z

Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Tam z kolei pracuje się nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych, czyli przypominających sprężyny w rusztowaniach ze stali lub stopu chromowo-kobaltowego, umieszczanych wewnątrz naczynia krwionośnego podczas zabiegu poszerzania zwężonych czy zamkniętych naczyń krwionośnych. Dodatek grafenu może spowodować, że urządzenia medyczne takie jak stenty, sztuczne zastawki serca, cewniki czy elektrody stymulujące będą lepiej tolerowane przez organizm. Z kolei produkowany w ITME światowej jakości grafen płatkowy stosowany jest w badaniach nad leczeniem raka mózgu – glejaka.

ITME pracuje też nad innymi praktycznymi zastosowaniami grafenu, istotnymi m.in. dla obronności państwa. Jak mówi dr Grzegorz Gawlik z z Zakładu Badań Mikrostrukturalnych ITME, w ramach programu OPTIGRAF opracowano funkcjonujące modele okien optycznych z przezroczystą grafenową warstwą grzewczą.

– Skonstruowane okna realizują założone funkcje grzania oporowego przy wysokiej transmisji światła w paśmie widzialnym i podczerwieni. Opracowano także konstrukcje okien z warstwą grafenową wklejoną pomiędzy warstwy szkła, dzięki czemu okna takie są odporne na warunki środowiskowe i zabiegi konserwacyjne. Tego typu rozwiązanie może mieć zastosowanie na potrzeby wojska, motoryzacji lub urządzeń optoelektronicznych– mówi dr Gawlik. Projekt ten był realizowany we współpracy z Nano Carbon oraz Polskim Holdingiem Obronnym. Naukowcy z ITME uczestniczyli także w innych projektach grafenowych.

Czytaj również: Sprzedaż polskich technologii grafenowych do Chin – tylko za zgodą rządu

PAP / RIRM/ Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply