W centrum Wrocławia doszło do bójki trójki mężczyzn. W wyniku użycia noża zginął Polak. Sprawcą jest prawdopodobnie imigrant z Gruzji.

Jak podała policja w sobotę “na wrocławskiej starówce wywiązała się bójka, w wyniku której zginął 21-latek”, zacytowała wrocławska redakcja “Gazety Wyborczej”. Podała on jedynie, że sprawcą był obcokrajowiec. Informacje skonkretyzował bardziej portal TuWrocław. Według niego sprawcami byli 23-letni imigranci z Gruzji, zaś śmierć poniósł 21-letni Polak pochodzący z powiatu złotoryjskiego na Dolnym Śląsku.

Do zdarzenia doszło około godziny 5 nad ranej. “Jeden z mężczyzn użył noża i inego niebezpiecznego narzędzia, w wyniku czego ranił 21-latka. 21-letni mieszkaniec powiatu złotoryjskiego nie żyje – powiedziała Aleksandra Freus z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

“To dwóch młodych obywateli Gruzji. Wiemy, że sprawców było dwóch. Czynności z ich udzałem będą wykonywane w niedzielę, 28 stycznia, po południu” – powiedziała w sobotę Anna Placzek-Grzelak, rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że statystycznie najwięcej przestępstw popełnili w Polsce Ukraińcy, jednak okazuje się, że proporcjonalnie do liczebności grupy najczęściej podopuszczają się ich Gruzini. W lipcu Rzeczpospolita powołała się na dane Komendy Głównej Policji, która znów podała szczegółowe informacje dot. przestępczości cudzoziemców. Na początku roku odmówiła podania ich portalowi Kresy.pl, tłumacząc to m.in. „prośbami ambasad” i niechęcią do „piętnowania” poszczególnych narodowości.

Po ujawnieniu informacji  ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. wśród 4695 cudzoziemców podejrzanych o przestępstwa statystycznie najwięcej było obywateli Ukrainy – 2288 osób, Gruzji – 901, Białorusi – 277 oraz Mołdawii – 228 i Rosji – 80.

Kolejne miejsca zajęli obywatele Rumuni (69 osób), Niemiec (67), Bułgarii (63) i Czech (51 osób). Pozostali pochodzą z Łotwy, Litwy, Uzbekistanu, Słowacji, Armenii, Azerbejdżanu i Turcji.

Biorąc pod uwagę

Dane przekazane portalowi Kresy.pl przez Służbę Więzienną wskazują, że obecnie najliczniejszą grupę imigrantów wśród osadzonych za kratami stanowią Ukraińcy – 956 osób (406 tymczasowo aresztowanych, 545 skazanych, 5 ukaranych). Na drugim miejscu uplasowali się obywatele Gruzji – 349 (214 tymczasowo aresztowanych, 133 skazanych i 2 ukaranych). Z kolei tymczasowo aresztowanych i skazanych Białorusinów jest łącznie 128.

wroclaw.wyborcza.pl/tuwroclaw.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply