Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow wyraził zainteresowanie przywróceniem przez Polskę małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.

Jak podaje agencja prasowa TASS, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na wtorkowym spotkaniu z wykładowcami i studentami uniwersytetu w Kaliningradzie powiedział, że Rosja byłaby zainteresowana wznowieniem zawieszonej 2016 roku przez Polskę umowy o bezwizowej wymianie granicznej między obwodem kaliningradzkim a północno wschodnimi województwami Polski.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ławrow powiedział, że wcześniej tego dnia rozmawiał o małym ruchu granicznym z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Antonem Alichanowem. „Uważam, że nasi polscy koledzy powinni jeszcze raz przyjrzeć się swojej decyzji. Bylibyśmy zainteresowani tym, by oni wznowili obowiązywanie tej umowy” – powiedział rosyjski minister. „Jednocześnie dobrze byłoby, gdyby na taką umowę zgodzili się również wasi litewscy sąsiedzi” – dodawał Ławrow.

Jego zdaniem na małym ruchu granicznym „skorzystaliby wszyscy mieszkańcy tego regionu Europy”.

Umowę o małym ruchu granicznym między Polską a obwodem kaliningradzkim podpisano w 2012 roku. Dzięki niej mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego oraz części województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego mogli przekraczać granicę na podstawie zezwoleń bez konieczności posiadania wiz. Polska zawiesiła działanie umowy w 2016 roku w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

CZYTAJ TAKŻE: Mały ruch graniczny z obwodem kalinigradzkim nie został przywrócony

Kresy.pl / tass.ru / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz