Prokuratura Regionalna w Szczecinie chce postawić marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu zarzut przyjmowania łapówek. W związku z tym do Senatu RP skierowano wniosek o uchylenie mu immunitetu.

Jak podała w poniedziałek Polska Agencja Prasowa, Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Senatu RP wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Tomasza Grodzkiego. Miał on przyjąć cztery korzyści majątkowe od pacjentów i ich bliskich w czasie, gdy był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej w tym szpitalu.

Według prokuratury Tomasz Grodzki czterokrotnie przyjął korzyści majątkowe w latach 2006, 2009 i 2012.

W maju 2006 roku Grodzki miał przyjąć łapówkę w kwocie 1500 zł od syna jednego z pacjentów w zamian za zapewnienie mu dobrej opieki. W marcu 2009 roku w prywatnym gabinecie miał zaproponować jednemu z pacjentów operację w publicznym szpitalu w zamian za korzyść majątkową. Podczas kolejnej wizyty pacjent miał przekazać Grodzkiemu kopertę z 2000 złotych.

We wrześniu tego samego roku przyszły marszałek Senatu miał żądać kwoty 10 tys. złotych za przyspieszenie terminu operacji. Według śledczych pacjent przekazał mu 3 tys. złotych i 500 dolarów. W związku z wystąpieniem u chorego komplikacji pooperacyjnych nie doszło do przekazania pozostałej kwoty – lekarz nie upomniał się o nią.

Ostatni znany prokuraturze przypadek przyjęcia korzyści majątkowej przez Tomasza Grodzkiego miał nastąpić w marcu 2012 roku. Miało wówczas dojść do przekazania mu przez żonę starszego mężczyzny chorującego na nowotwór kwoty 7 tys. złotych w zamian za osobiste przeprowadzenie operacji.

Według Prokuratury Regionalnej w Szczecinie do przyjmowania korzyści majątkowych przez Grodzkiego dochodziło również przed 2006 rokiem, lecz czyny te uległy przedawnieniu. Śledczy zdecydowali jednak, że zeznania 15 świadków, którzy zeznawali w sprawie przedawnionych łapówek, będą ważnym dowodem dla oceny wiarygodności świadków, którzy zeznawali na okoliczność zdarzeń objętych zarzutami.

Prokuratura utrzymuje, opierając się na zeznaniach świadków, że wiedza o tym, iż Grodzki przyjmuje łapówki, była na jego oddziale szpitalnym „powszechna”. Ich uiszczenie miało być konieczne, by pacjent był dobrze leczony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Za przyjmowanie korzyści majątkowych grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Postawienie zarzutów parlamentarzyście jest możliwe dopiero po uchyleniu mu immunitetu.

CZYTAJ TAKŻE: PiS „podkupuje” senatorów opozycji? Senator KO: zaproponowano mi tekę ministra zdrowia

Kresy.pl / pap.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz