Tegoroczny Marsz Niepodległości był najbezpieczniejszy od 10 lat, czyli od początku organizacji tej formy świętowania niepodległości Polski. Innego zdania najwyraźniej jest radykalny opozycyjny ruch Obywatele RP, który zapowiedział złożenie doniesienia do prokuratury na… prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Jak poinformował Polsat News rzecznik warszawskiej policji nadkom. Sylwester Marczak, tegoroczny Marsz Niepodległości był najbezpieczniejszym w historii. Według niego była to m.in. zasługa policji, która nie dopuściła do udziału w Marszu kilkunastu osób, przy których zabezpieczono pałki teleskopowe, maczety, noże, toporki. Osoby te zostały zatrzymane. „Gdyby te osoby dotarły do Warszawy i wzięły udział w Marszu Niepodległości, mogłoby być bardzo niebezpiecznie” – uważa nadkom. Marczak.

Również zdaniem organizatorów Marsz przebiegł bez większych zakłóceń. „Udało się szczęśliwie dojść, chociaż była tam jedna próba zablokowania Marszu Niepodległości przez lewackich aktywistów. Trwało to tylko chwilkę i nawet większość ludzi biorących udział w zgromadzeniu nie zauważyła tego problemu” – powiedział TV Trwam Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Inaczej na to patrzy radykalny ruch Obywatele RP, którego członkowie ustawili się na trasie Marszu Niepodległości pod sztuczną palmą na placu de Gaulle’a. Jak podawaliśmy, policja uznała ich „spontaniczne zgromadzenie” za zagrożenie bezpieczeństwa i usunęła aktywistów. Obywatele RP nie zgadzają się z tym uważając, że nie blokowali przejścia. Jak napisali w oświadczeniu przesłanym we wtorek portalowi Onet, składają doniesienie do prokuratury na działania policji wobec nich, a także na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Ich zdaniem Trzaskowski nie dopełnił obowiązków nie rozwiązując Marszu Niepodległości, ponieważ, jak twierdzą, pojawiły się na nim „liczne symbole faszystowskie (krzyże celtyckie, falangi) oraz obfite użycie pirotechniki, zakazanej na demonstracjach publicznych”. Obywatele RP z wyraźnym żalem odnotowali, że władze miasta „wbrew obietnicom” nie rozwiązały Marszu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Polsat News / TV Trwam / Onet
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz