O urząd prezydenta RP powalczy 10 kandydatów

Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła sprawdzanie prawidłowości zgłoszeń kandydatów na prezydenta i poinformowała, że o urząd prezydenta RP powalczy 10 kandydatów.

W wydanym 9 kwietnia komunikacie PKW podała, że zakończyła sprawdzanie prawidłowości zgłoszeń kandydatów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i z liczby 19 dokonanych zgłoszeń, zarejestrowała 10 kandydatów.

Jak podaje radio RMF FM, do zarejestrowanej wcześniej szóstki kandydatów dołączyli dzisiaj Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Mirosław Piotrowski i Paweł Tanajno.

Do tej pory PKW zarejestrowała kandydatury Andrzeja Dudy (2,2 mln zebranych podpisów), Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (512 tys.), Szymona Hołowni (150 tys.), Roberta Biedronia (285 tys.), Władysława Kosiniaka-Kamysza (180 tys.) i Krzysztofa Bosaka (270 tys.).

Decyzja PKW oznacza, że nie zarejestrowano kandydatur dwóch osób, które deklarowały zebranie wymaganej liczby 100 tys. podpisów – Romualda Starosielca oraz Waldemara Witkowskiego.

Czterech kandydatów – Grzegorz Sowa, Romuald Starosielec, Zbigniew Potocki i Kajetan Pyrzyński – zaskarżyło do Sądu Najwyższego odmowę zarejestrowania ich kandydatur wskazując na to, że ograniczenia związane ze stanem epidemii uniemożliwiły im zebranie odpowiedniej liczby podpisów. SN odrzucił jednak ich skargi.

PKW znalazła również „martwe dusze” na listach poparcia 6 kandydatów – Marka Jakubiaka, Wojciecha Podjackiego, Andrzeja Voigta, Wiesława Lewickiego, Jana Potockiego i Stanisława Grzywy. Zawiadomienia w tych sprawach trafiły do prokuratury. Nieprawidłowości te nie wpłynęły jednak na rejestrację kandydatury Jakubiaka, ponieważ liczba prawidłowych podpisów na jego listach wciąż przekraczała 100 tys.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: PiS zdecydował – wybory 10 maja mają być wyłącznie korespondencyjne

Kresy.pl / rmf24.pl / onet.pl / pkw.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz