W związku z doniesieniami o możliwości sprzedania stacji TVN przez spółkę Warner Bros. Discovery, portal Wirtualne Media przygotował zestawienie potencjalnych kontrahentów. Wśród najbardziej prawdopodobnych nabywców są trzy duże przedsiębiorstwa inwestujące w tradycyjną telewizję w wielu państwach Europy.

Wśród możliwych kupców portal wymienił między innymi greckiego nadawcę Antenna Group – ANT1, największą firmą medialną w Grecji. Obecnie jest właścicielem rozgłośni radiowych Kiss FM, Magic FM, Rock FM, One FM w Rumunii, Mołdawii i na Cyprze. W Rumunii nadaje też muzyczne kanały telewizyjne Kiss TV, Magic TV, Rock TV. Na Cyprze kanał ANT1. Jesienią 2021 roku firma przejęła kanały Sony Pictures Television Network w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce zmiana objęła stacje telewizyjne AXN, AXN Black, AXN White, AXN Spin i serwis streamingowy AXN Now. Łącznie transakcja dotyczyła 22 stacji telewizyjnych oraz dwóch serwisów OTT na 12 rynkach.

Kolejnym nabywcą może być nadawca z Węgier – TV2 Média. Właścicielem stacji jest József Vida, węgierski bankier i ekonomista, związany z premierem Viktorem Orbanem. TV2 jest drugą najczęściej oglądaną stacją telewizyjną na Węgrzech. Ponadto emituje programy w Słowacji,  Rumunii, Serbii, Chorwacji, Austrii i na Ukrainie.

Z dużym prawdopodobieństwem można zakładać także zakup TVN przez francuski Canal+, który jest mniejszościowym udziałowcem w TVN Media. Canal+ W Polsce jest powiązany grupą Kino Polska, która już nadaje na MUX-1 kanał Stopklatka. W rodzimej Francji firma jest nadawcą bezpłatnej stacji C8, która w 2025 roku ma zniknąć z naziemnej telewizji cyfrowej. Miejscowy regulator podjął taką decyzję po licznych karach i upomnieniach dla nadawcy, który w jednym z programów miał promować skrajną prawicę i propagować niechęć wobec m.in. LGBT czy imigrantów.

Czytaj: Urząd skarbowy ściągnął z konta TVN ponad 0,5 mln zł kary za używanie języka nienawiści. Na celowniku też Tok FM

Powodem sprzedania TVN przez właściciela Warner Bros. Discovery jest znaczny spadek akcji spółki na nowojorskiej giełdzie – o 12 proc., osiągając tym samym najniższy poziom w historii firmy. Przejęcie stacji przez innego inwestora mogłoby poprawić sytuację finansową firmy. W 2023 roku zysk operacyjny grupy kapitałowej TVN zwiększył się z 365,18 do 461,68 mln zł, a zysk netto – z 331,79 do 419,67 mld. Dla Amerykanów to może być okazja na sprzedaż TVN.

Wirtualne Media/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply