Co najmniej 13 019 cudzoziemców ściągnęła do Polski zorganizowana grupa przestępcza z Kraśnika (lubelskie) wystawiając fikcyjne dokumenty, które pozwalały na przyznanie im wiz pracowniczych. Szajka została rozbita przez Straż Graniczną i Prokuraturę Regionalną w Lublinie przy udziale Europolu.

Jak podała w czwartek Straż Graniczna, szajką kierował 62-letni Krzysztof Ł. z Kraśnika. Oprócz niego zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą usłyszały 2 osoby. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W sumie zatrzymania, do których doszło 18 listopada, objęły 17 osób.

Zatrzymani zajmowali się nielegalnym ściąganiem do Unii Europejskiej cudzoziemców – głównie z Ukrainy, Rosji, Turcji, Iranu i Libanu. Za pomocą fikcyjnych firm wystawiano dokumenty, które finalnie pozwalały migrantom przyjechać do UE i podjąć pracę. Po przybyciu do Polski cudzoziemcy deklarowanej pracy nigdy nie podejmowali, część z nich wyjechała do Europy Zachodniej. Jak ustalono, wpływy szajki z tytułu świadczonych „usług” sięgnęły 2 mln 342 tys. euro.

Wszystkim podejrzanym przedstawiono też zarzuty wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, używania takich dokumentów, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy od funkcjonariuszy publicznych, a także organizacji nielegalnego przekraczania granic kraju i ułatwiania cudzoziemcom w nim pobytu wbrew przepisom. Zatrzymanym grożą kary do 12 lat pozbawienia wolności.

Czterech podejrzanych na wniosek prokuratury sąd umieścił w areszcie tymczasowym na 3 miesiące. Reszta została objęta dozorem policyjnym. Zastosowano wobec nich zakaz opuszczania kraju i zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej ze ściąganiem do Polski zagranicznych pracowników.

Według RMF FM grupa działała od 2012 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Nielegalnych imigrantów jest w Unii Europejskiej więcej niż przed trzema laty

Kresy.pl / strazgraniczna.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz