Ponad 500 osób straci pracę w zakładzie produkcji wiązek samochodowych Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie. Zwolnienia są motywowane spadkiem zamówień z powodu pandemii koronawirusa oraz koniecznością automatyzacji.

Jak poinformował w piątek zakład w Mikołowie, w dniach 15-17 lipca odbyły się negocjacje pomiędzy zakładowymi związkami zawodowymi a kierownictwem Yazaki Automotive Products Poland w sprawie zwolnień grupowych, które zakończyły się podpisaniem porozumienia. Zgodnie z nim z zakładu w ramach zwolnień grupowych do końca października odejdzie 509 pracowników, co stanowi prawie 40 proc. załogi.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Pracodawca zakomunikował nam, że jeżeli nie będzie cięć, naszemu zakładowi grozi likwidacja. Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Jedyne co mogliśmy zrobić, to starać się wywalczyć jak najlepsze warunki dla odchodzących pracowników” – twierdzi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca NSZZ Solidarność w YAPP.

Zakład motywuje konieczność zwolnień pogarszającą się sytuacją branży motoryzacyjnej w wyniku pandemii. Z tego powodu YAPP straciło zamówienia na wiązki do Fiata 500. Według szefowej zakładowej „S” na obszarze Fiata była zatrudniona około połowa pracowników produkcyjnych.

Związki zawodowe wynegocjowały, że przy typowaniu pracowników do zwolnienia będzie brana pod uwagę ich sytuacja życiowa i rodzinna. Zwalniane osoby oprócz ustawowej odprawy otrzymają dodatkową rekompensatę w wysokości od 3 do 9 miesięcznych pensji. Jej wysokość będzie uzależniona od stażu pracy. Zwolnienia zaczną się od 20 lipca i potrwają do końca października.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Czytaj także: „Rz”: wielka fala zwolnień przez epidemię koronawirusa. Tańsi Ukraińcy będą wypierać Polaków?

Kresy.pl / yazaki-poland.com / solidarnosckatowice.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz