Funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA zatrzymali pięciu śląskich przedsiębiorców i notariusza prowadzącego kancelarię notarialną w Tychach. – podało w poniedziałek Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Śledztwo dotyczy podejrzenia popełnienia oszustw na szkodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podmiotów gospodarczych i osób prywatnych. Jak twierdzi CBA, ustalenia śledczych wskazują na usiłowanie wyłudzenia 10 mln zł od jednej z grup produkujących warzywa i owoce oraz wyłudzenie z NCBiR ponad 2 mln zł. Zatrzymani mieli także powoływać się na wpływy u osób publicznych. Zdaniem CBA tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą popełniającą przestępstwa gospodarcze oraz karnoskarbowe, w tym wyłudzenia kredytów i unijnych dotacji oraz dopuszczającą się prania brudnych pieniędzy. Przestępcza działalność miała być prowadzona w latach 2012-2018.

Zatrzymania zostały dokonane na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Po zakończeniu przeszukań ich miejsc zamieszkania wszyscy zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty. CBA określiło śledztwo jako „rozwojowe”.

Jak wynika z doniesień Polskiej Agencji Prasowej, wśród zatrzymanych są osoby związane z b. minister rządu PO-PSL a obecnie komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbietą Bieńkowską – jej były asystent Lech B. oraz brat Bieńkowskiej Jarosław M. Były asystent powołując się na wpływy miał organizować spotkania w biurze senatorskim Bieńkowskiej.

Według PAP niektóre z działań Lecha B. zostały opisane w 2014 roku przez dziennik „Fakt”. Bieńkowska zapowiedziała wówczas, że zwolni go z posady swojego asystenta.

CZYTAJ TAKŻE: „Wprost” ujawnia szczegóły rozmowy Wojtunika z Bieńkowską

Kresy.pl / cba.gov.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz