Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, poinformował w czwartek o rozpoczęciu umacniania granicy z Rosją i Białorusią.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek na Twitterze o rozpoczęciu umacniania granicy z Rosją i Białorusią.

„Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią. To element naszej strategii obrony i odstraszania. Pierwsze umocnienia są już rozmieszczane na granicy z Obwodem Kaliningradzkim” – czytamy w mediach społecznościowych.

Jeszcze w listopadzie informowaliśmy, że ruszyła budowa tymczasowej zapory wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim. „Zdecydowałem o podjęciu działań, które zwiększą bezpieczeństwo na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Rozpoczniemy budowę tymczasowej zapory, która wzmocni ochronę granicy” – powiedział Błaszczak.

Błaszczak zapewnił, że „prace nad ogrodzeniem będą trwały szybko”, bo polscy saperzy mają doświadczenie, które nabyli rok temu budując zaporę na granicy z Białorusią. Dodał, że zapora ta „uchroniła nasz kraj przed zalewem migrantów”. Dodał, że w jego ocenie „był to plan napisany na Kremlu”. Wicepremier wyraził też oczekiwanie, że w przypadku nowego ogrodzenia zasadność jego budowy nie będzie podważana przez środowiska lewicowe i liberalne.

Przypomnijmy, że w połowie października pojawiły się w mediach doniesienia, że Rosja przygotowuje kryzys migracyjny przy granicy z Polską. Pisał o tym m.in. niemiecki „Bild”. Gazeta zwracała uwagę, że lotnisko w Kaliningradzie jest otwarte dla lotów z wielu części świata i mogą lądować tam samoloty linii lotniczych z „zaprzyjaźnionych państw”, na przykład Syrii, Turcji czy Białorusi. Zdaniem ekspertów, na których powołał się „Bild”, można uznać takie działanie za przygotowania Rosji do przerzutu np. syryjskich uchodźców i migrantów do państw Unii Europejskiej.

Zwracano też uwagę, że w przypadku obwodu kaliningradzkiego istotne znaczenie ma fakt, że wzdłuż biegnącej tam granicy zasadniczo nie ma żadnych rzek, lecz lasy oraz pola i łąki. W ocenie części analityków, jest ona względnie łatwa do nielegalnego przekroczenia.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Zrobienie takiej pokazówki dowodzi, że kogoś a konkretnie Błaszczaka razem z Dziadzią do końca po………o. Skoro tak to niech będą konsekwentni i postawią takie umocnienia na wszystkich drogach wiodących z Obwodu Kaliningradzkiego i z Białorusi, na wjazdach do wszystkich ważniejszych miast Warmii i Mazur, Podlasia oraz Lubelszczyzny. Powiedzieć „skończone kretyny” to niczego nie powiedzieć.