Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Bejda przebywa z oficjalną wizytą w Rumunii, gdzie spotkał się m.in. z ministrem obrony Angel’em Tilvărem oraz Ambasadorem RP w Bukareszcie Pawłem Solochem. Rozmowy koncentrują się na współpracy wojskowo-technicznej i bezpieczeństwie regionalnym. W programie wizyty znalazły się także spotkania z przedstawicielami rumuńskiego przemysłu obronnego.
24 lutego Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Bejda rozpoczął wizytę w Rumunii, której celem jest wzmocnienie współpracy wojskowo-technicznej między oboma krajami oraz koordynacja działań w zakresie bezpieczeństwa regionalnego. Pierwszego dnia wizyty wiceminister spotkał się w Bukareszcie z rumuńskim ministrem obrony Angel’em Tilvărem oraz Ambasadorem RP w Rumunii Pawłem Solochem.
Zobacz też: Polska leasinguje śmigłowce Apache [+VIDEO]
Podczas rozmów politycy omówili aktualną sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, a także przyszłe działania w ramach Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9). Wiceminister Bejda podkreślił znaczenie współpracy Polski i Rumunii w ramach NATO oraz wspólnych inicjatyw obronnych:
– Polska i Rumunia od lat są bliskimi partnerami w zakresie obronności. Nasza współpraca w ramach NATO oraz wspólne inicjatywy w regionie znacząco wzmacniają bezpieczeństwo całej wschodniej flanki – powiedział po spotkaniu.
Drugi dzień wizyty poświęcono spotkaniom z przedstawicielami rumuńskiego przemysłu obronnego. Wiceminister Bejda odwiedził Generalną Dyrekcję ds. Uzbrojenia (GDA), gdzie rozmawiał z jej dyrektorem generalnym, generałem broni Teodorem Incicaşem. Dyskusje koncentrowały się na wymianie doświadczeń w zakresie modernizacji sił zbrojnych oraz systemu pozyskiwania sprzętu wojskowego.
Następnie polska delegacja udała się do krajowej spółki zbrojeniowej ROMARM, gdzie wiceminister spotkał się z zarządem firmy. Omówiono potencjał współpracy w zakresie transferu technologii i wspólnych projektów obronnych.
Wiceminister odwiedził również zakłady Uzina Mecanica Bucureşti, które specjalizują się w produkcji kołowych transporterów opancerzonych (KTO). Bejda zapoznał się z procesem produkcji KTO Piranha 5 oraz funkcjonowaniem rumuńsko-amerykańskiej spółki joint venture z General Dynamics Land Systems.
Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w zakładzie techniki lotniczej ROMAERO, gdzie przedstawiciele polskiej delegacji mieli okazję zobaczyć proces obsługi i naprawy statków powietrznych wykorzystywanych przez rumuńskie siły zbrojne.
Kresy.pl/GOV
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!