Polska dołączyła do deklaracji grupy G7 – poinformował w poniedziałek premier Donald Tusk w trakcie wizyty w Kijowie.

W trakcie spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Donald Tusk przyznał, że Polska dołączyła do deklaracji grupy G7. “Będziemy współpracować również w innych formatach. Polska dołączyła do deklaracji grupy G7 – ta deklaracja ma mobilizować kraje demokratyczne na rzecz wsparcia Ukrainy” – czytamy na stronie Kancelarii Premiera.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił rozmowy z Tuskiem jako „bardzo skuteczne”. Prezydent zauważył, że rozmawiali także o wsparciu finansowym Polski dla zakupów broni dla Ukrainy i wspólnej produkcji broni. „Rozmawialiśmy o przystąpieniu Polski do deklaracji G7. Jestem wdzięczny za chęć zainicjowania prac nad umową o bezpieczeństwie między naszymi krajami” – cytuje Zełenskiego portal Ukraińska Prawda.

Przypomnijmy, że w połowie stycznia Zełenski poruszył kwestię przystąpienia Polski do Wspólnej Deklaracji liderów państw grupy G7 o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Nieco wcześniej serwis Bloomberg ujawnił, iż w w grudniu ub. roku w Rijadzie odbyło się tajne spotkanie przedstawicieli Ukrainy, państw G7 i nielicznej grupy krajów tzw. globalnego południa, dotyczące planu pokojowego. Celem było uzyskanie poparcia dla warunków, jakie stawia Kijów w kwestii rozpoczęcia negocjacji z Rosją. Wiadomo, że przedstawiciele Rosji nie zostali zaproszeni, natomiast Chiny nie przybyły na spotkanie. Ukraińcy i przedstawiciele G7 zaznaczyli, że sprawiedliwe warunki pokoju muszą uwzględniać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz całkowite wycofanie sił rosyjskich z zajętych terytoriów ukraińskich.

Szef polskiego rządu wypowiadał się podczas wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy. “Chciałbym się zwrócić do tych przywódców państw europejskich, którzy jak gdyby nie do końca zrozumieli, o co toczy się ta stawka, o co dziś tak naprawdę walczy Ukraina. Ktoś powiedział kiedyś, że najciemniejsze miejsce w piekle jest zarezerwowane dla tych, którzy udają neutralnych w czasach moralnego konfliktu. Dziś każdy w wolnym świecie, który udaje neutralnego, udaje, że ma równy dystans lub prezentuje równy dystans do Ukrainy i do Rosji, zasługuje na to najciemniejsze miejsce w politycznym piekle” – powiedział Donald Tusk. Zapowiedział, że będzie zabiegał na forum UE na rzecz przyjęcia Ukrainy do UE, “aby cała UE bardzo serio potraktowała ambicje ukraińskie”. “Porozumieliśmy się z prezydentem [Zełenskim] w sprawie roli Polski, która będzie starała się pomóc we wszystkich aspektach procesu akcesyjnego tak, aby pełne członkostwo Ukrainy w UE stało się możliwie szybko faktem” – stwierdził.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply