Rząd PiS podpisał umowę z rządem ukraińskim ws. kredytu o wartości 68 mln euro (blisko 300 mln zł) na budowę i remont dróg na zachodzie Ukrainy. Szef ukraińskiego Ukrawtadoru, Sławomir Nowak cieszy się, że Polska sfinansuje prace drogowe w tym kraju.

Sławomir Nowak, od miesiąca szef ukraińskiego urzędu ds. drógogłosił, że Polska sfinansuje remont na sześciu przygranicznych drogach na zachodzie Ukrainy. Odpowiednie ministerstwa podpisały umowę na remont dróg o łącznej długości ok. 175 km. Pod koniec września informowaliśmy, że projekt jest przygotowywany do realizacji.

Przeczytaj: Ukraińcy chcą remontować drogi – za polskie pieniądze

Jak informuje Państwowa Agencja Dróg Ukrainy (Ukrawtodor), umowę zawarto w czwartek. Polski rząd udzieli Ukrainie kredytu w wysokości 68 mln euro (ok. 295 mln zł). Umowę ze strony polskiej podpisał podczas wizyty na Ukrainie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

– Wydaje się dość symboliczne, że właśnie z Polską planujemy wdrożyć ten ważny projekt dla rozwoju dróg granicznych– mówił Nowak. – Jestem pewien, że dla obu krajów inwestycja ta otworzy nowe możliwości tranzytowych i turystycznych oraz skonsoliduje nasze stosunki handlowe i gospodarcze.

ZOBACZ: Sławomir Nowak cieszy się, że został „prezydentem Ukrainy” [+VIDEO]

Uruchomienie kredytu to konsekwencja podpisania umowy między Ukrainą i Polską we wrześniu 2015 roku. Wówczas rząd Ewy Kopacz przyznał Ukrainie łącznie 100 mln euro kredytu na 30 lat z oprocentowaniem 0,15% rocznie, z czego 68 mln euro z przeznaczeniem na remont dróg. Pozostała część ma trafić do ukraińskiej Państwowej Służby Fiskalnej i urzędu celnego (25 mln euro) oraz do Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (7 mln euro).

Przeczytaj: Polski rząd przekaże Ukrainie 100 mln euro

Realizacja umowy przewiduje m.in. finansowanie projektów rozwoju przygranicznej infrastruktury drogowej i zagospodarowanie przejść granicznych na granicy ukraińsko-polskiego odcinka granicy państwowej. Udział polskich towarów i usług wykorzystywanych przy realizacji projektów, powinien być nie mniejszy niż 60 proc. wartości kontraktu. Wszystkie projekty w ramach kredytu mają być realizowane przez polskich eksporterów.

Jak oficjalnie podkreślano w 2015 roku, na rzecz udzielenia kredytu władzom w Kijowie przemawiały przede wszystkim argumenty polityczne, związane m.in. z potrzebą wsparcia reform na Ukrainie. Rząd PO-PSL deklarował, że przyznany kredyt ma wpłynąć na rozwój współpracy gospodarczej i handlowej z Ukrainą, promocję polskiego eksportu na tamtejszym rynku, a także modernizację wspólnej granicy.

Na terenie obwodu lwowskiego ma zostać wyremontowanych łącznie ponad 130 km dróg, a w obwodzie wołyńskim – 13 km. Plany dotyczą remontów dróg przede wszystkim w zachodniej część obwodu lwowskiego, w tym w rejonie przygranicznym. Wyremontowana ma zostać m.in. droga z rejonu przejścia granicznego w Rawie Ruskiej do Czerwonogrodu oraz z rejonu przejścia w Budomierzu/Hruszowie do Jaworowa oraz do Niemirowa. Planowany jest także remont od Niżankowic, gdzie w przyszłym roku miałoby zostać otworzone przejście graniczne, przez Sambor i Drohobycz do Stryja.

Przeczytaj również: 4 miliardy złotych kredytu dla Ukrainy to faktyczna darowizna

Money.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    azar :

    w kwestiach ukrainy PiS=PO,N.=uPa i pedał bandera… V upadlinska kolumna jawnie w tym pro-banderowskim rządzie decyduje. Czy PiSdzielce nie macie ważniejszych wydatków w kraju??? Dla polskich studentów np medycyny nie ma pieniędzy na studia a Ci muszą wyjeżdząć na studia płatne np na tą UpAdline dawć często łapówki i za byle co dodatkowo płacić a wy PiSowskie szmaty sponsorujecie tą banderowską swołocz z zachodniej banderowskiej ukrainy i dla nich pięniądze i akademiki są i stypendia!!! Zapewne PO z N. to samo by robili co wy teraz czynicie ale to nie znaczy, że wy to także macie robić. Jeszcze trochę a Polacy się przebudzą i sami zrobią porządek z waszymi ukraińcami w Polsce bo oni w tej chwili polskich pracowmników wypierają z zakładów pracy. Zero podwyżek bo jak ci sie nie podoba to kilku ukraińców czeka na twoje miejsce, zero nadgodzin. Chcesz zarobic to wyjeżdzaj na zachód. I to ma byc wspieranie Polskiego społeczeństwa panie Morawiecki??? Chamstwo i obłuda w waszym Pisowskim wykonaniu!!!! Co do PO i N. bym sie tego spodziewał ale cio do waszego to pokazujecie obecnie waszą Polskość !!!!

  2. Avatar
    krok :

    Gwóźdź do trumny polskich produktów. Lepsze drogi na ukrainie, większy import towarów. To strzelanie sobie w kolano. Rząd PIS potajemnie spiskuje z ukraińcami ponad narodem. To samo działo się za czasów PO. Mniemam, że tym sterują obce państwa, obce służby, grupy interesów. Może czyjś synalek siedzi w spółkach drogowych. Intratne kontrakty.