Londyn: Wiceminister obrony zgłasza gotowość polskich żołnierzy do udziału w kontyngentach wojskowych ONZ

Wiceminister obrony Wojciech Fałkowski ogłosił w Londynie gotowość wysłania przez Polskę około 100 żołnierzy do wsparcia misji pokojowych ONZ. W skład kontyngentu ma wejść pododdział inżynieryjny, a także oficerowie sztabowi i obserwatorzy.

Dla Polski to powrót do aktywnej roli w siłach pokojowych ONZ po niespełna siedmioletniej przerwie od ostatniej misji, która zakończyła się w grudniu 2009 roku. Od tamtej pory polscy przedstawiciele zajmowali wyłącznie stanowiska obserwatorów.

Deklaracja została złożona podczas odbywającej się dziś w pałacu Lancaster House dwudniowej konferencji ministrów obrony z całego świata.

“Wysyłamy oddział inżynieryjny, który będzie spełniał rolę przy rozminowywaniu i budowaniu niezbędnej infrastruktury, a także kilkudziesięciu oficerów, którzy będą obserwatorami, albo dołączą do sztabu generalnego i sił dowódczych” – zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister Fałkowski.

“To będzie łącznie około 80-100 osób z pełnym ekwipunkiem, zdolnych do rzeczywistego realizowania postawionych przed nimi zadań” – powiedział.

“To nie jest mały wysiłek z naszej strony. Jesteśmy widoczni i jest to po latach przerwy powrót do programu ONZ, ale także powrót w kontekście moralnym, nadawania rangi sprawom obrony podstawowych wartości ludzkich i humanitarnych. Polska może teraz powiedzieć publicznie, że chce brać w tym udział, a te wartości chronić, realizując program opieki nad słabszymi i wprowadzania pokoju” – podkreślił minister Fałkowski.

Jak zapewnił wiceszef resortu, polski kontynent będzie dostosowany do konkretnej misji, wybranej w porozumieniu przez władze ONZ i prezydenta Andrzeja Dudę, który zapowiedział wznowienie aktywności Polski w misjach pokojowych ONZ podczas swojego przemówienia na 70. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku we wrześniu 2015 roku.

W londyńskiej konferencji biorą udział przedstawiciele 80 państw – o 30 więcej niż rok wcześniej, kiedy liderzy zadeklarowali skierowanie do misji pokojowych ONZ 40 tys. żołnierzy i policjantów, 40 śmigłowców, 22 kompanii inżynieryjnych, 11 jednostek pływających i 13 szpitali polowych.

kresy.pl/ pap

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply