Stowarzyszenie „Polscy Kibice dla Kresowiaków” to inicjatywa kibiców z całej Polski, chcących czynnie pomagać Polakom na Kresach. W tej chwili trwa ich debiutancka akcja: zbiórka przyborów szkolnych dla polskich dzieci ze Lwowa. „Naszym zadaniem jest czynna pomoc Rodakom, tym starszym oraz najmłodszym poprzez edukację historyczną, aktywność sportową oraz kulturową”- mówi Kresom.pl inicjator Stowarzyszenia, Michał Horbaczek.

„Polscy Kibice dla Kresowiaków” to inicjatywa kibiców z całej Polski, którzy włączają się w pomoc Polakom na Kresach. Już wcześniej udawali się do nich, przywożąc m.in. paczki dla polskich przedszkolaków. W tej chwili prowadzą swoją debiutancką, dużą akcję: zbiórkę przyborów szkolnych dla polskich dzieci we Lwowie. Zbierane są m.in: piórniki, kredki, ołówki, długopisy, kolorowanki, plastelina, mazaki, papier kolorowy, zeszyty oraz plecaki. W połowie września kibice wspólnie wybiorą się do naszych najmłodszych Rodaków, by przekazać im najpotrzebniejsze przybory.

„Pomysł na utworzenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Polscy Kibice dla Kresowiaków” tkwił w mojej głowie już od dłuższego czasu, widząc coraz mniejsze zainteresowanie się grup patriotycznych i narodowych w pomoc Rodakom na Kresach lub jedynie sezonowe akcję”– mówi Kresom.pl koordynator inicjatywy, Michał Horbaczek, inicjator Stowarzyszenia „Polscy Kibice dla Kresowiaków”.

„Od samego początku swojej pracy kresowej, kierowałem nasze akcje oraz wszelkie inicjatywy w kierunku trybun, wiedząc, że na „braciach po szalu” niezależnie z którego miasta będziemy mogli otrzymać pomoc. Podczas wyjazdów w ubiegłym roku do Lwowa towarzyszyli mi głównie kibice z Przeworska, Przemyśla, Leska, Płocka oraz Kielc. Tak więc w pewnym momencie pojawił się pomysł organizacji kibicowskiego stowarzyszenia dla Kresowiaków”– powiedział Horbaczek.

Swój nieoficjalny początek projekt miał wiosną tego roku. Wówczas wraz z inicjatywą „Doping Polskich Kibiców” oraz „Stadionowi Oprawcy” ukazała się płyta „Razem Dla Kresów” z kibicowskim i patriotycznym rapem. Krążek wydany dzięki inicjatywie polskich kibiców, cieszył się zainteresowaniem. W ostatnim czasie postanowiono jednak przejść do kolejnego etapu.

„Postawiliśmy oficjalnie rozpocząć nasz rozdział pracy, zachęcając wszelkie kibicowskie grupy w Polsce do zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci we Lwowie”– mówi Horbaczek. „Naszym zadaniem jest czynna pomoc Rodakom, tym starszym oraz najmłodszym poprzez edukację historyczną, aktywność sportową oraz kulturową”.

Obecnie w projekcie „Polscy Kibice dla Kresowiaków” aktywnie działają grupy kibicowskie z całego kraju. Łącznie dotyczy to już kilkunastu drużyn, głównie z południowo-wschodniej Polski, m.in. Polonii Przemyśl, Stali Stalowa Wola czy Resovii Rzeszów. W akcji uczestniczą też kibice zespołów z Ekstraklasy: Arki Gdynia, Jagiellonii Białystok, Korony Kielce i Wisły Płock.

„Z każdym dniem nasze grono coraz bardziej się rozszerza, tworząc wspólną rodzinę”– mówi Kresom.pl szef akcji. „Nasz projekt skierowany jest do wszystkich kibiców z całej Polski, a człon grupy tworzą grupy ultras lub grupy patriotyczne działające na trybunach danego klubu”– tłumaczy.

Horbaczek zaznacza, że mimo ogromnej emigracji kibiców, szczególnie tych z południowego-wschodu kraju, a także nagonce prowadzonej przez tzw. „mainstreamowe media”, grupy kibicowskie w całej Polsce z chęcią przyłączają się do projektu. „Etap budowy całego stowarzyszenia jest długotrwały, a przed Nami organizacja kilku ważnych inicjatyw kresowych, które pokażą Nasze zalety oraz wady, które będziemy pragnęli szybko usunąć”– mówi Hrobaczek. Dodaje, że organizatorom chodzą już po głowach nowe projekty i plany wyjazdów na wschód.

„Jednocześnie, z tego miejsca zachęcam wszystkich do współpracy oraz czynnego przeglądania naszego fan page’u– zachęca Hrobaczek.

Akcja zbiórki przyborów szkolnych dla polskich dzieci we Lwowie potrwa do 9 września.

Kresy.pl / mt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz