Cudzoziemcy po stronie białoruskiej rzucali petardami w funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy, którzy zatrzymali grupę nielegalnych imigrantów. Polskie służby atakowano też kamieniami.

W czwartek Straż Graniczna poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych o kolejnych incydentach na granicy polsko-białoruskiej. W rejonie Dubicz Cerkiewnych w województwie podlaskim „patrole polskich służb zatrzymały grupę cudzoziemców, która nielegalnie przekroczyła granicę z Białorusi do Polski”. Poinformowano zarazem, że „w tym czasie cudzoziemcy po stronie białoruskiej atakowali polskie służby, rzucając w patrole petardami”.

SG opublikowała nagranie z tego incydentu, do którego doszło w czwartek rano. Widać na nim grupę cudzoziemców po polskiej stronie granicy, zatrzymaną przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy. W pewnym momencie jeden z nich podbiega do ogrodzenia wzdłuż granicy. Krótko po tym, została w niego rzucona petarda, która wybuchła tuz obok funkcjonariusza.

Jak podano, polskie patrole obrzucano kamieniami i petardami po tym, jak udaremniły one grupie 20 osób próbę nielegalnego przedostania się przez granicę. Zdecydowano też o skierowaniu w ten rejon pojazdu specjalistycznego – transportera opancerzonego TUR.

W kolejnych wpisach Straż Graniczna poinformowała, że w środę w sumie 86 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Wśród nich byli m.in. obywatele Indii i Egiptu. Zatrzymano też kolejnych dwóch tzw. kurierów migrantów. Byli to obywatele Gruzji, którzy dwoma samochodami przewozili siedmiu cudzoziemców.

Czytaj także: Gruzini przemycali nielegalnych imigrantów

Przypomnijmy, że w sobotnim komunikacie Straż Graniczna podała, że poprzedniej doby 162 osoby usiłowały przekroczyć nielegalnie polsko-białoruską granicę. W pobliżu Dubiczy Cerkiewnych polskie patrole zostały obrzucane kamieniami przez cudzoziemców. Wcześniej udaremniły 22-osobowej grupie próbę przedostania się do Polski.

Ostatnio pisaliśmy też, że na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych współdziałające ze Strażą Graniczną patrole Policji zatrzymały do kontroli auta, którymi przewożone były osoby po nielegalnym przekroczeniu granicy. Zatrzymani zostali dwaj kurierzy. Obywatel Ukrainy, który przewoził 3 osoby (2 obywateli Egiptu, 1 obywatela Syrii) i obywatel Gruzji wiózł 5 osób (3 obywateli Indii, 2 obywateli Afganistanu). Wszyscy przewożeni cudzoziemcy przekroczyli wbrew przepisom granicę polsko-białoruską.

Wcześniej funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali czterech imigrantów, którzy usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Do pomocy w popełnieniu przestępstwa przyznał się zatrzymany wraz nimi Gruzin. Mężczyzna otrzymał 5-letni zakaz wjazdu do strefy Schengen.

Przeczytaj: Przemytnicy nielegalnych imigrantów. SG: Dominują Ukraińcy i Gruzini

Straż Graniczna / Twitter / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply