Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping przybył do Astany w związku z rozpoczynającym się szczytem Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

SzOW to coraz bardziej znacząca i liczniejsza organizacja, w której wiodącą rolę odgrywają Chiny i Rosja, ale coraz silniejszy jest również głos Kazachstanu, który jest gospodarzem rozpoczynającego się w środę szczytu. Powstała w 2001 r. jako organizacja trzech wspomnianych państw i jeszcze trzech środkowoazjatyckich republik poradzieckich: Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu. W następnych latach do organizacji dołączyły Indie, Iran i Pakistan. Według zapowiedzi na rozpoczynającym się szczycie w poczet członków ma zostać przyjęta Białoruś, do tej pory mająca status obserwatora. Wolę pełnego członkostwa deklaruje również Turcja.

Status obserwatora w SzOW mają nadal Mongolia i Afganistan. Status „partnera w dialogu” SzOW posiadają natomiast Arabia Saudyjska, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Egipt, Kambodża, Katar, Kuwejt, Malediwy, Mjanma, Nepal, Sri Lanka, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z kolei Algieria, Bangladesz, Irak, Izrael, Laos, Syria, Timor Wschodni i Wietnam aspirują dopiero do stania się takim właśnie partnerem.

SzOW stała się dla Moskwy i Pekinu mechanizmem uzgadniania własnych interesów w regionie, ale też koordynacji polityki wobec prób jego penetracji ze strony Stanów Zjednoczonych. Region Azji Środkowej jest również wrażliwy na zagrożenie terrorystyczne ze względu na swój muzułmański charakter i sąsiedztwo niestabilnego Afganistanu, SzOW koncentruje się więc również na kwestiach szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Azja Środkowa ma także wielkie znaczenie geoekonomiczne bowiem znajdują się tam ogromne złoża gazu ziemnego, ropy i metali ziem rzadkich, odgrywa też coraz większą rolę tranzycie towarów miedzy Chinami a Europą. Sprawia to, że organizacja staje się coraz bardziej atrakcyjna. Jednak w ostatnich latach organizacje gwałtownie wyszła poza ten region, stając się formatem na skalę całej Eurazji, z możliwością odgrywania roli globalnej, nad czym szczególnie Pekin i Moskwa pracują. Wraz z Białorusią SzOW będzie reprezentować ponad 40 proc. światowej populacji i mniej więcej jedną czwartą światowej gospodarki, podkreśliła CNN.

Przywódcy przybywali w środę, jednak zabranie wśród nich jednego z najważniejszych. Na ten moment wiadomo, że w Astanie nie będzie premiera drugiej gospodarki SzOW, Narendra Modiego z Indii.

Jeszcze dzień przed rozpoczęciem szczytu odbyły się dwustronne rozmowy prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa i Xi Jinpinga. Tokajew witał gościa na stołecznym lotnisku. Popołudniowe rozmowy uwieńczyła oficjalna kolacja. Chiński przywódca stwierdził, że „Chiny zawsze będą niezawodnym wsparciem dla Kazachstanu”.

Na zakończenie spotkania w wąskim gronie prezydent Kazachstanu i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej przeprowadzili spotkanie z udziałem szerszych delegacji.

W środę przywódcy otworzyli w Astanie filię Uniwersytetu Pekińskiego i centrum kultury chińskiej. Centrum kultury kazachskiej rozpoczęło działanie w Pekinie, zrelacjonował portal Nur.kz.

W obecności przywódców podpisano łącznie 31 dokumentow dwustronnych, w tym memorandum o współpracy partii rządzących dwoma państwami, międzyrządową mapę drogową realizacji Programu Współpracy Handlowej i Gospodarczej, międzyrządowe porozumienie o współpracy technicznej i gospodarczej, międzyresortowe memorandum w sprawie rozbudowy kolei transgranicznej, międzyresortowe porozumienie w zakresie tworzenia innowacyjnych technologii i systemów informatycznych oraz trybu wymiany zezwoleń na międzynarodowy transport drogowy, czy memorandum w sprawie wzmocnienia współpracy w zakresie minerałów strategicznych wykorzystywanych w technologiach czystej energii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W środę prezydent Kazachstanu spotkał się także z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Tokajew podkreślił, że po “historycznej” wizycie Władimira Putina w Kazachstanie, w listopadzie ubiegłego roku współpraca dwustronna “rozwija się” – zacytowała strona internetowa administracji prezydenta środkowoazjatyckiego państwa.

“Osobiście monitoruję realizację wcześniej osiągniętych porozumień. Projekty uzgodnione podczas pańskiej wizyty uosabiają bowiem strategiczny charakter interakcji pomiędzy naszymi państwami. Dlatego nie mam wątpliwości, że zostaną one zrealizowane” – zadeklarował wobec Putina kazachstański prezydent.

Jak zadeklarował gość – “zawsze będziemy się wspierać i pomagać sobie nawzajem. Pragnę serdecznie podziękować państwu za zaproszenie do złożenia wizyty państwowej w Kazachstanie. Oczywiście najbardziej racjonalne byłoby zrobienie tego w związku ze szczytem ODKB [Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym]. Jeśli chodzi o nasze stosunki dwustronne, jesteśmy w stałym kontakcie. Jednak nie mogę nie zauważyć, że obroty handlowe rosną – osiągnęły prawie 30 miliardów dolarów”.

edition.cnn.com/nur.kz/akorda.kz/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply