Najwyższa Rada Wyborcza Turcji (YSK) wygasiła mandaty niektórych merów z ramienia wspieranej przez mniejszość kurdyjską partii HDP.

Jak poinformował w środę portal Kurdistan24.net Najwyższa Rada Wyborcza zadecydowała o wygaszeniu mandatów tych polityków Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), którzy wcześniej zostali usunięci ze służby publicznej na podstawie dekretu prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W ten sposób usunięto wybranych merów w ośmiu dystryktach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Usunięto merów Baglar, centralnej dzielnicy Siirt , dystryktów Tusba, Edremit, Caldirann, Tekman, Erzurum i Dagpinar. W Baglar polityk HDP Zeyyat Ceylan wygrał wybory z wynikiem ponad 70% poparcia.

Według portalu, usuniętych merów z ramienia HDP zastąpili ich przegrani konkurenci z Partii Sprawiedliwości i Dobrobytu (AKP) z której wywodzi się prezydent Erdogan. HDP zareagowała już na decyzję Najwyższej Rady Wyborczej. Na profilu partii na Twitterze określono tę decyzję jako „bezprawną”. „YSK jest narzędziem zamachu AKP przeciw woli ludu” – napisał działacz HDP. Portal przypomina, że Rada zgłosiła swoje zastrzeżenia wobec polityków tej partii dopiero dziesięć dni po wyborach, wcześniej nie widziała podstaw by nie dopuścić ich do kandydowania.

Najwyższa Rada Wyborcza powołała się na dekret podpisany przez Erdogana po nieudanym zamachu stanu w 2016 r. Na jego podstawie z wojska, policji, wymiaru sprawiedliwości, uczelni i szkół oraz mediów usunięto około 160 tys. osób.

W niedawnych wyborach lokalnych największą liczbę głosów zdobyła AKP. Partia rządząca poniosła jednak prestiżową porażkę tracąc władzę w najludniejszym mieście kraju Stambule i stolicy Ankarze.

kurdistan24.net/kresy.pl

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Kojoto
      Kojoto :

      Mam nadzieję, że nie zabraknie głosów rusofili, że Erdogan dobrze zrobił (przecież ostatnio polubił się z Rosją), a „Kurdów popierają bandyci z USA, więc trzeba ich wyriezat”… Taka logika rządzących zbrodniarzy – i w USA i Rosji i Turci i w wielu innych miejscach, ale przyznam, że obleśny i żenujący jest ślepy zachwyt nad Rosją, prezentowany przez grono forumowiczów.