Zmyślenie historii o swoim spotkaniu z Putinem skończyło się dla Halbe Zijlstry utratą ministerialnej teki.

Holenderski minister spraw zagranicznych Halbe Zijlstra złożył we wtorek rezygnację z urzędu po tym, jak przyznał się, że kłamał o spotkaniu z Władimirem Putinem, na którym rosyjski prezydent miał snuć plany mocarstwowe. – podała agencja Reutera.

Zijlstra przyznał w poniedziałek, że kłamał, gdy w 2016 roku opowiadał, jakoby 10 lat wcześniej jako przedstawiciel koncernu Shell brał udział w spotkaniu z Putinem, który miał mówić, że uważa Białoruś, Ukrainę i państwa Bałtyckie za część „Wielkiej Rosji”. W specjalnym oświadczeniu Zijlstra napisał, że nie brał udziału w takim spotkaniu, lecz tylko słyszał o nim od osoby, która na nim była. Deklaracja ministra, która padła zaledwie dwa dni przed jego planowaną wizytą w Moskwie, wywołała krytykę ambasady Rosji i holenderskiej opozycji, która zażądała jego dymisji.

Rosyjska ambasada oświadczyła, że wyznanie Zijlstry jest poniżej wszelkiej krytyki a jego jedynym celem jest „rozpowszechnianie fałszywego odbioru intencji Rosji”. Wskazano, że kiedy Rosję oskarża się o propagowanie fałszywych informacji, to holenderscy politycy rozpowszechniają „fake newsy”.

Jak pisze agencja Reutera, wpadka Zijlstry sprawiła niemały kłopot premierowi Markowi Rutte i rządzącej koalicji, która w parlamencie ma przewagę tylko jednego głosu. We wtorek podczas debaty w holenderskim parlamencie Zijlstra ogłosił swoją rezygnację.

Żyjemy w kraju, gdzie prawda się liczy, dlatego nie widzę innej możliwości, niż zrezygnować. – mówił odchodzący szef holenderskiego MSZ.

Jak podaje Reuters, wizyta Zijlstry w Moskwie już została odwołana. Skandal jeszcze bardziej pogorszy stosunki między Holandią a Rosją, nadwyrężone w wyniku zestrzelenia w 2014 roku nad Donbasem malezyjskiego samolotu pasażerskiego z prawie 300 osobami na pokładzie (w większości Holendrami), prawdopodobnie przez prorosyjskich separatystów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: MH17 zestrzelony rakietą Buk, Ukraina miała zamknąć przestrzeń powietrzną – holenderski raport nt. katastrofy

Kresy.pl / NYT / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz