Zmyślenie historii o swoim spotkaniu z Putinem skończyło się dla Halbe Zijlstry utratą ministerialnej teki.

Holenderski minister spraw zagranicznych Halbe Zijlstra złożył we wtorek rezygnację z urzędu po tym, jak przyznał się, że kłamał o spotkaniu z Władimirem Putinem, na którym rosyjski prezydent miał snuć plany mocarstwowe. – podała agencja Reutera.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5957.39 PLN    (27.07%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zijlstra przyznał w poniedziałek, że kłamał, gdy w 2016 roku opowiadał, jakoby 10 lat wcześniej jako przedstawiciel koncernu Shell brał udział w spotkaniu z Putinem, który miał mówić, że uważa Białoruś, Ukrainę i państwa Bałtyckie za część „Wielkiej Rosji”. W specjalnym oświadczeniu Zijlstra napisał, że nie brał udziału w takim spotkaniu, lecz tylko słyszał o nim od osoby, która na nim była. Deklaracja ministra, która padła zaledwie dwa dni przed jego planowaną wizytą w Moskwie, wywołała krytykę ambasady Rosji i holenderskiej opozycji, która zażądała jego dymisji.

Rosyjska ambasada oświadczyła, że wyznanie Zijlstry jest poniżej wszelkiej krytyki a jego jedynym celem jest „rozpowszechnianie fałszywego odbioru intencji Rosji”. Wskazano, że kiedy Rosję oskarża się o propagowanie fałszywych informacji, to holenderscy politycy rozpowszechniają „fake newsy”.

Jak pisze agencja Reutera, wpadka Zijlstry sprawiła niemały kłopot premierowi Markowi Rutte i rządzącej koalicji, która w parlamencie ma przewagę tylko jednego głosu. We wtorek podczas debaty w holenderskim parlamencie Zijlstra ogłosił swoją rezygnację.

Żyjemy w kraju, gdzie prawda się liczy, dlatego nie widzę innej możliwości, niż zrezygnować. – mówił odchodzący szef holenderskiego MSZ.

Jak podaje Reuters, wizyta Zijlstry w Moskwie już została odwołana. Skandal jeszcze bardziej pogorszy stosunki między Holandią a Rosją, nadwyrężone w wyniku zestrzelenia w 2014 roku nad Donbasem malezyjskiego samolotu pasażerskiego z prawie 300 osobami na pokładzie (w większości Holendrami), prawdopodobnie przez prorosyjskich separatystów.

CZYTAJ TAKŻE: MH17 zestrzelony rakietą Buk, Ukraina miała zamknąć przestrzeń powietrzną – holenderski raport nt. katastrofy

Kresy.pl / NYT / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz