Z przedstawicielami polskich władz skontaktował się telefonicznie doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Informacja o środowej rozmowie Sullivana z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem oraz z koordynatorem Biura Spraw Międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta Krzysztofem Szczerskim została opublikowana na stronie internetowej Białego Domu. Według tej informacji Sullivan „podkreślił zainteresowanie administracji Bidena zacieśnianiem stosunków dwustronnych, wyrażając wdzięczność za ścisłą współpracę Polski ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach obronnych i jej wysiłki na rzecz promowania bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej”.

Sullivan miał uzgodnić ze Szczerskim i Solochem konieczność współpracy Polski i USA w kwestii walki z pandemią koronawirusa, globalnym ociepleniem oraz w ramach działań na rzecz ożywienia gospodarczego. „Omówili również znaczenie wspólnej pracy nad wspólnymi priorytetami polityki zagranicznej, w tym [w kwestii] Rosji i Chin.” – podaje Biały Dom. Sullivan podkreślił także „Zaangażowanie Administracji Biden we wspieranie instytucji demokratycznych, praworządności i praw człowieka”.

Rozmowę z Sullivanem potwierdził już Szczerski. Jak powiedział – „Mamy wspólne stanowisko w kluczowych aspektach bezpieczeństwa” – zacytowała PAP. Szczerski napisał o rozmowie na Twitterze:

 

Jak podkreślił dziennikarz „The Independent” Barzou Daragahi, Polska była dopiero 29 państwem z którego władzami przedstawiciel administracji Bidena odbył bezpośrednią rozmowę. Przed Polską współpracownicy Bidena skontaktowali się między innymi z takimi państwami jak Filipiny, Tajlandia, Irak, Afganistan, Jordania, Kolumbia czy Ukraina.

whitehouse.gov/PAP/twitter.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz