1 maja w Warszawie odbędzie się Marsz Suwerenności organizowany przez Młodzież Wszechpolską, Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Politycy Konfederacji zapowiedzieli zorganizowanie w Warszawie manifestacji przeciwko Unii Europejskiej jeszcze w marcu. Marsz Suwerenności zostało wyznaczony na 1 maja czyli w rocznicę przyłączenia Polski do UE w 2004 r. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał w tym tygodniu zakaz przeprowadzania tego zgromadzenia od którego organizatorzy natychmiast się odwołali.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał zakaz Marszu Suwerenności za bezpodstawny. „Wydanie zaskarżonej decyzji zostało poprzedzone czynnościami wyjaśniającymi ze strony prezydenta m.st. Warszawy, które jednak nie dawały podstaw  do przyjęcia, że odbycie 1 maja zgromadzenia narusza zasadę organizowania zgromadzeń oraz może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach. Zgromadzenie, zdaniem sądu, może odbyć się na placu Zamkowym, który tylko w nieznacznej części zostanie wyłączony w związku z uroczystościami zaplanowanymi na 3 maja” – telewizja Polsat News cytuje uzasadnienie orzeczenia sądu.

Sędzia odrzucił argumentację Trzaskowskiego powołującego się fakt organizacji 1 maja w centrum Warszawy innych imprez masowych – „Zgromadzenie nie koliduje ze spotkaniami premierów na Zamku Królewskim i jest do pogodzenia z organizowanym przez Stołeczną Estradę piknikiem >>Festiwal Europejski<<„.

Decyzja warszawskiego Sądu Okręgowego oznacza, że Marsz Suwerenności rozpocznie się zgodnie z planem, 1 maja o godz. 13 na warszawskim Placu Zamkowym.

Decyzję sądu skomentował na Twitterze były prezes Młodzieży Wszechpolskiej i czołowy polityk Konfederacji Krzysztof Bosak, który uznał, że Rafał Trzaskowski kontynuuje politykę swojej poprzedniczki na stanowisku prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Następnie przemaszeruje Krakowskim Przedmieściem pod siedzibę przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie na ulicy Jasnej, gdzie odbędzie się wiec.

polsatnews.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz