Rada Bezpieczeństwa ONZ zajęła się we wtorek sytuacją na Ukrainie. Briefingowi przewodniczył polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który udzielił bezwarunkowego wsparcia Kijowowi.

Czaputowicz mówił, że podczas tzw. rewolucji godności, czyli wydarzeń w 2014 roku, które doprowadziły do obalenia prezydenta Janukowycza, Ukraińcy wybrali prozachodni kurs i opowiedzieli się za demokracją, rządami prawa, sprawną gospodarką rynkową i rozwiniętym społeczeństwem obywatelskim.

„Ta wola nie zostanie złamana – ani przez nielegalną aneksję Krymu, ani przez konflikt na wschodzie kraju. Ci, którzy tak uważali, źle rozumieli nie tylko duszę ukraińską, ale także podstawowe zasady demokracji” – cytuje słowa Czaputowicza Polska Agencja Prasowa.

Szef polskiej dyplomacji zarzucił Rosji złamanie prawa międzynarodowego poprzez atak na suwerenny kraj i aneksję Krymu, a także gwałcenie praw człowieka na zajętym terenie, w szczególności poprzez działania wobec działaczy organizacji pozarządowych i Tatarów krymskich.

„Najwyższą cenę za konflikt na wschodniej Ukrainie płacą cywile. Ponad 2800 cywilów zostało zabitych, a wiele tysięcy zostało rannych w tym konflikcie. Wielu ludzi straciło domy. Ponad 1,5 miliona zostało wewnętrznie przesiedlonych. Cywile powinni być chronieni zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym i prawami człowieka” – mówił Czaputowicz. Przypomniał także retroaktywne zaprowadzenie rosyjskiego porządku prawnego na zajętym terytorium i automatyczne uznanie mieszkańców Krymu za obywateli rosyjskich.

Minister uznał powstrzymanie poważnych naruszeń praw człowieka za sprawę o najwyższej wadze. Wskazał na konieczność realizacji porozumień w Mińsku. Za ich nieprzestrzeganie obwinił Rosję. „Rosja sama jest sygnatariuszem porozumień mińskich, ale jej działania w terenie podcinały dyplomatyczne wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu” – mówił. Opowiedział się za wysłaniem na obszary objęte konfliktem misji pokojowej ONZ a także mianowaniem specjalnego wysłannika ONZ na Ukrainę. Działania ONZ powinny według niego doprowadzić do deeskalacji konfliktu, realizacji porozumień mińskich i wycofania zagranicznych formacji zbrojnych. W dalszej kolejności siły ONZ nadzorowałyby porządek publiczny i reintegrację tego terytorium z Ukrainą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Inną niecierpiącą zwłoki sprawą, o której przypomniał Czaputowicz, była pomoc humanitarna dla Ukrainy. Minister mówił o polskiej pomocy dla uchodźców ze wschodu Ukrainy.

W debacie brał udział także szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin, który wysunął wobec Rosji podobne oskarżenia. Mówił także, że rząd Ukrainy czyni starania dla ulżenia doli ludności dotkniętej konfliktem.

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oskarżyła Rosję o stworzenie na Ukrainie „katastrofy cierpienia”. Mówiła, że Rosja lekceważy prawo międzynarodowe i podsyca konflikt. Wezwała Kreml do zwrotu zabranych terenów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Czaputowicz: Celem naszego członkostwa w RB ONZ jest pomoc Ukrainie

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz