Rzecznik SLD Tomasz Kalita, nawiązując do uchwalonej przez ukraiński parlament ustawy zakładającej karanie osób publicznie okazujących lekceważący stosunek do UPA, zaapelował do władz Ukrainy, by te zaczęły ścigać jego i sekretarza partii Krzysztofa Gawkowskiego.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Sekretarz Generalny SLD Krzysztof Gawkowski określił postępowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego w ukraińskim parlamencie mianem „obrazy dla ofiar zbrodni wołyńskiej”. „Niestety w Radzie Najwyższej honorowane są i upamiętniane postacie, które dowodziły zbrodniczym postępowaniem UPA, która mordowała osoby na Wołyniu, a postępowanie Bronisława Komorowskiego to obraza dla ofiar zbrodni wołyńskiej. Dlatego zwracamy się do prezydenta z apelem, aby odciął się od wszelkich działań, które mają taki skutek, że Polacy mogą czuć się po prostu obrażeni” – powiedział Gawkowski.

Z kolei rzecznik SLD Tomasz Kalita stwierdził, że przyjęta przez ukraiński parlament ustawa, która daje również możliwość ścigania „wszystkich, którzy będą kwestionować to, iż UPA jest organizacją ludobójczą, zbrodniczą – to jest hańba”. „To policzek wymierzony państwu polskiemu i prezydentowi Komorowskiemu” – dodał polityk.

Wcześniej przypomniał, że 5 lat temu podczas wizyty ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Litwie, tamtejszy parlament demonstracyjnie odrzucił wówczas ustawę o języku polskim. Jego zdaniem był to „policzek wymierzony ówczesnemu prezydentowi”.

Nawiązując do zapisów dotyczących karania osób negujących cel walk UPA, Kalita publicznie zwrócił się do władz Ukrainy, by na mocy przyjętej ustawy zaczęły ścigać jego oraz Gawkowskiego. „Uważamy, że to co się zdarzyło na Wołyniu, to ludobójstwo, a UPA to zbrodnicza organizacja (…) Będziemy o tym przypominać i dopominać się o prawdę na Wołyniu” – podkreślił Kalita.

Uchwalona przez ukraiński parlament w dniu wizyty prezydenta Komorowskiego ustawa przewiduje odpowiedzialność dla obywateli Ukrainy i cudzoziemców, którzy publicznie okazują lekceważący stosunek do uczestników walk o niepodległość w XX wieku. Wśród formacji wymienionych w ustawie znajduje się też Ukraińska Powstańcza Armia, która jest odpowiedzialna za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich w trakcie II wojny światowej i tuż po niej.

Publiczne głoszenie treści uznanych za bezprawne interpretowane jest jako szarganie pamięci walczących o niepodległość Ukrainy i upokarzanie godności narodu ukraińskiego.

Czytaj także: Ukraina będzie karać Ukraińców i cudzoziemców za obrażanie OUN-UPA

Onet.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    horodenka :

    PANOWIE Z SLD. PRZYLĄCZAM SIE DO WAS .TA BANDEROWSKA UKRAINA ZAWSZE BĘDZIE BANDEROWSKĄ. TO JEST PLEMIĘ MORDERCÓW IREZUNÓW. ONI NIE SĄ WARCI ŻADNEJ POMOCY Z POLSKI. TAK NAM DZIĘKUJĄ ZA POMOC , ŻE GLORYFIKUJĄ BANDY UPA, KTÓRE WYMORDOWALY PONAD 100 TYSIĘCY POLAKÓW. PROPONUJĘ WYPĘDZIĆ Z POLSKI WSZYSTKICH POTOMKÓW REZUNÓW Z POLSKI.,NA WOLYŃ ,W MIEJSCE POMORDOWANYCH POLAKÓW. CHCIELI SAMOISTNEJ UKRAINY TO CZEMU SIEDZĄ W POLSCE. BRAWO SLD. NAUCZCIE KOMOROWSKIEGO CZYM JEST MAJESTAT PREZYDENTA