Polacy z Polesia uczcili rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki [+FOTO]

Polacy z obwodu brzeskiego na Białorusi ooraz przedstawiciele pięciu państw uczcili 270 rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki w jego rodzinnej okolicy.

4 lutego 2016 r. na Białorusi odbyły się obchody 270. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki. Uroczystości zostały zorganizowane w dwóch miejscach – w Siechnowiczach – byłym majątku Kościuszków niedaleko Żabinki, w Muzeum Historyczno-Krajoznawczym, oraz w Mereczowszczyźnie obok Kossowa Poleskiego w domu, gdzie Kościuszko się urodził, a gdzie obecnie mieści się muzeum. Dom Kościuszków w Mereczowszczyźnie został spalony podczas drugiej wojny światowej. Zrekonstruowany przy wsparciu ambasady amerykańskiej w Mińsku dom Kościuszków otwarto uroczyście w 2004 roku.Jak co roku do rodzinnych okolic Kościuszki przybyły delegacje korpusu dyplomatycznego Polski, USA, Rosji, Ukrainy, a także Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie na czele z prezesem Tomaszem B. Otrębskim, Fundacji Kościuszkowskiej z Warszawy na czele z prezesem Markiem L. Krześniakiem, nauczyciele Szkoły im. T. Kościuszki w Długosiodle, Bractwa Kurkuwego z Terespola, Fundacji Kościuszkowskiej z Brześcia na czele z prezesem Leonidem Niesterczukiem, Polskiej Macierzy Szkolnej w Brześciu, Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, a także przedstawiciele białoruskiej opozycji.
Złożono

Delegacje organizacji złożyły wieńce pod pomnikiem Kościuszki w Siechnowiczach. W pomieszczeniu Muzeum uczniowie ze Szkoły Średniej w Kossowie zagrali scenę z życia rodziny Kościuszków. Przywieziono dary dla muzeum: stary fortepian z XIX w., ziemię z Racławic, nowe książki Fundacji Kościuszkowskiej z Warszawy.

Hanna Paniszewa/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz