Polacy z Polesia uczcili rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki [+FOTO]

Polacy z obwodu brzeskiego na Białorusi ooraz przedstawiciele pięciu państw uczcili 270 rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki w jego rodzinnej okolicy.

4 lutego 2016 r. na Białorusi odbyły się obchody 270. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki. Uroczystości zostały zorganizowane w dwóch miejscach – w Siechnowiczach – byłym majątku Kościuszków niedaleko Żabinki, w Muzeum Historyczno-Krajoznawczym, oraz w Mereczowszczyźnie obok Kossowa Poleskiego w domu, gdzie Kościuszko się urodził, a gdzie obecnie mieści się muzeum. Dom Kościuszków w Mereczowszczyźnie został spalony podczas drugiej wojny światowej. Zrekonstruowany przy wsparciu ambasady amerykańskiej w Mińsku dom Kościuszków otwarto uroczyście w 2004 roku.

Jak co roku do rodzinnych okolic Kościuszki przybyły delegacje korpusu dyplomatycznego Polski, USA, Rosji, Ukrainy, a także Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie na czele z prezesem Tomaszem B. Otrębskim, Fundacji Kościuszkowskiej z Warszawy na czele z prezesem Markiem L. Krześniakiem, nauczyciele Szkoły im. T. Kościuszki w Długosiodle, Bractwa Kurkuwego z Terespola, Fundacji Kościuszkowskiej z Brześcia na czele z prezesem Leonidem Niesterczukiem, Polskiej Macierzy Szkolnej w Brześciu, Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, a także przedstawiciele białoruskiej opozycji.
Złożono

Delegacje organizacji złożyły wieńce pod pomnikiem Kościuszki w Siechnowiczach. W pomieszczeniu Muzeum uczniowie ze Szkoły Średniej w Kossowie zagrali scenę z życia rodziny Kościuszków. Przywieziono dary dla muzeum: stary fortepian z XIX w., ziemię z Racławic, nowe książki Fundacji Kościuszkowskiej z Warszawy.

Hanna Paniszewa/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply